PF 2018

DPH-§78-003 - Nárok na odpočet daně na vstupu a použití koeficientů

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Stáhni plný

 • Nárok na odpočet daně na vstupu a použití koeficientů (PDF, 261 kB)

Stáhni prázdný

Autor Ing. Ivana Pilařová

21.10.2016 11:12

Ing. Ivana Pilařová
Přinášíme Vám příklad od autorky paní Ing. Ivany Pilařové, který se týká nároku na odpočet daně na vstupu a použití koeficientů. Příklad doplňuje 5 dílů "Daně z přidané hodnoty pro začátečníky" a zaměřuje se na daň na vstupu – tedy na uplatnění nároku na odpočet DPH na vstupu a to v plné výši nebo v krácené výši. Řešení navážeme také na řádky daňového přiznání k DPH.

PLATÍ pro rok 2016

Příklad na uplatnění nároku na odpočet daně na vstupu

Naším dnešním plátcem bude fyzická osoba – pan Josef, který provozuje „práce všeho druhu“, které jsou spojeny s automobily:

- stěžejní živností je zprostředkování prodeje ojetých automobilů a náhradních dílů k nim,

- vzhledem k tomu, že je profesí automechanik, zabývá se i opravami vozidel,

- ve vztahu k automobilům funguje také jako zprostředkovatel pojištění, za což je odměňován provizemi (jedná se o finanční činnost – tedy o plnění osvobozené bez nároku na odpočet daně na vstupu),

- ve svém obchodním majetku eviduje osobní automobil, který používá také pro své osobní potřeby. Soukromé jízdy jsou již léta stejné, s malými procentními odchylkami činí 20 % celkového objemu ujetých kilometrů.

Navíc má pan Josef trvalé příjmy z pronájmu bytu od tříčlenné rodiny, které zdaňuje na dani z příjmů podle § 9 ZDP a výdaje uplatňuje ve výši paušálu 30 %. I v tomto případě se jedná o plnění od daně osvobozené bez nároku na odpočet daně na vstupu.

 

V měsíci říjnu 2016 pan Josef řeší nároky na odpočet daně z následujících dokladů a situací:

 1. Zakoupil a uvedl ihned do užívání diagnostický přístroj na opravy vozidel. Daňový doklad s DUZP 30. 9. 2016 obdržel spolu s přístrojem 3. 10. 2016. Jedná se o dlouhodobý hmotný majetek.

 

 1. Zakoupil a ihned uvedl do užívání notebook, na kterém eviduje zakázky do autoservisu a dále pomocí něj sjednává pojistné smlouvy s Českou pojišťovnou a.s.

 

 1. V bytě, který pan Josef trvale a dlouhodobě pronajímá, bylo potřeba provést rekonstrukci vody a odpadů. Stavební společnost vystavila a panu Josefovi dodala řádný daňový doklad v režimu přenesení daňové povinnosti s DUZP 15. 10. 2016.

 

 1. Doklad za školení zprostředkovatelů pojištění, kterého se pan Josef zúčastnil. Doklad s DUZP 13. 10. obdržel pan Josef na školení osobně.

 

 1. Doklad na servis a drobnou opravu osobního automobilu ve výši základu daně 10 000 Kč a výši daně 2 000 Kč.

 

 1. Dne 4. 9. 2015 pan Josef obdržel doklad na nákup náhradních dílů na automobily. Datum uskutečnění zdanitelného plnění na dokladu je uvedeno 2. 9. 2015. V daňovém přiznání za září 2015, ani v dalších zdaňovacích obdobích, takový odpočet uplatněn nebyl a pan Josef se obává, že tento doklad nebude moci již nikdy na vstupu uplatnit, neboť jeho první možnost uplatnění nastala v září 2015.

 

 1. Dne 14. 10. pan Josef obdržel doklad na náhradu škody, kterou způsobil svému zákazníkovi nesprávným zásahem do motoru automobilu. Náhrada škody ve výši 40 000 Kč je fakturována se základní sazbou DPH.

 

 1. Pan Josef je sám v roli nájemce, svoji kancelář, ve které přijímá zakázky na zprostředkování prodeje automobilů i jejich pojištění, si pronajímá od plátce, který vystavuje doklady na nájemné se základní sazbou DPH.

 

 1. Pro potřeby svých zaměstnanců v autodílně kupuje pan Josef balenou vodu, kterou platí ihned v hotovosti. Jistě zcela omylem, ale na zjednodušeném daňovém dokladu z tohoto nákupu byla uvedena základní sazba DPH. Vzhledem k malé částce DPH není pan Josef ochoten jít do obchodu žádat výměnu dokladu. Bude možné uplatnit nárok na odpočet?

 

 1. Dne 17. 6. 2016 reklamoval pan Josef nekvalitní náhradní díly, které mu byly dodány. V červnu 2016 uplatnil z tohoto dokladu plný nárok na odpočet daně. V říjnu 2016 dodavatel reklamaci uznal, panu Josefovi toto sdělil a ihned zaslal opravný daňový doklad na slevu ve výši 50 % původní ceny.

Vidíte zadání příkladu, pro řešení si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.
Dnes je Ne 17. 12. 2017, svátek má Daniel

Diskuze

Neplátce DPH fakturuje neplátci DPH do zahraničí - kdo platí DPH?

14.12.2017 22:48

podívejte se na video DPH pro neplátce, tam se to řeší, pokud bude poskytnuta služba podle §9/1 ZDPH, pak se český neplátce stane … více

EXEKUCE

13.12.2017 14:44

Dobrý den, prosím o radu. V žádost o součinnost exekuční úřad žádá o informaci, zda je povinnému vyplácen daňový bonus, jelikož dle komentovaného … více

Neplátce DPH fakturuje neplátci DPH do zahraničí - kdo platí DPH?

13.12.2017 11:04

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se řeší, a zda se řeší, DPH v případě, fakturuje-li český neplátce DPH neplátci DPH … více

GDPR

Novela ZDPH + metodické informace GFŘ, + aktuální informace k DPH II.

DPH 2017 v příkladechNovela DPH v roce 2017

Převodový můstek

Rekodifikace

Články ZDARMA

 

danovy specialista

danovy specialista

Autorský tým

Naši partneři

Komora daňových poradců ČRVOX - kurzy, semináře, rekvalifikaceATLAS consulting spol. s r. o. - softwarová společnost Nakladatelství BILANCE, spol. s r.o.NOVATIS s.r.o.Svaz účetních Hradec KrálovéAgentura BOVABRZO

Časopis účetnictví

Anketa

Líbí se Vám vzhled nového PORTÁLU?

Odreagujte se <<

Jak zvládnout předvánoční stres

Jak zvládnout předvánoční stres

Předvánoční období, kterému se také říká advent, si mnoho lidí často spojuje se stresem. Skutečně musíte prožívat takový stres? Nemusíte. Začtěte se s námi do tipů paní Radky Loji a dopřejte si letos klidnější předvánoční období. Petra více informací

Přečtěte si zajímavý článek od Neuvoo.cz, nového vyhledávače volných pracovních míst

Přečtěte si zajímavý článek od Neuvoo.cz, nového vyhledávače volných pracovních míst

Neuvoo je vyhledávač pracovních příležitostí, který shromažďuje všechny pracovní nabídky dostupné na internetu. Funguje podobně jako Google, jen pro pracovní nabídky. V současné době mají na stránkách okolo 400 000 volných pozic. Neuvoo funguje ve více než 60 zemích světa a z české stránky se návštěvník jednoduše dostane na ty ostatní. Během chvilky si tak můžete najít práci v Británii, Kanadě, jižní Americe nebo třeba na Novém Zélandu. více informací

Kurzy měn

Vlajka meny EUR změna {value}%
Vlajka meny USD změna {value}%
Vlajka meny GBP změna {value}%
Vlajka meny CHF změna {value}%
REPO sazba ČNB

Počasí

Počasí Počasí Počasí
Počasí Počasí Počasí

Platební brána GoPay

Našimi klienty jsou

 • ABC AuditBDO Czech republicCCA Group a.s.Česká spořitelna a.s.Deloitte Advisory s.r.o.
 • DHLE-Consulting Czech s.r.o. Ernst & Young, s.r.o. Euro-Trend FINAUDIT s.r.o. Fučík a partneři
 • H&P Account Tax Consulting a.s.KPMGPPFTPA Horwath VORLÍČKOVÁ PARTNERS White & Case, advokátní kancelář
Prohlášení o ochraně osobních údajů | Všeobecné podmínky užívání internetových služeb | Obchodní podmínky provizního systému Účetního portálu
Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace