PF 2018

DPH-§51-001 - Posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Stáhni plný

  • Posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH - řešení (PDF, 313.8 kB)

Stáhni prázdný

  • Posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH - zadání (PDF, 379.7 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová

5.9.2016 10:43

Ing. Ivana Pilařová
Přinášíme Vám příklad od autorky paní Ing. Ivany Pilařové, který se týká posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH. Zorientovali jsme se v 1.-3. dílu "Daně z přidané hodnoty pro začátečníky".
Je zřejmé, že v dani z přidané hodnoty řešíme „dva konce“, a to vstupy (nároky na odpočet) a výstupy (vznik daňové povinnosti). Zaměřme se na daň na výstupu – tedy na vznik zdanitelného plnění a z toho vyplývající daňovou povinnost na výstupu, případně na vznik plnění od daně osvobozených. Zmíníme i plnění, která nejsou předmětem daně a též plnění od daně osvobozená a naučíme se je od sebe rozeznávat. Řešení navážeme také na řádky daňového přiznání k DPH.

PLATÍ pro rok 2016

Rekapitulace vztahu plnění na výstupu k daňovému přiznání:

- tuzemská zdanitelná plnění budeme zdaňovat, základ daně a příslušející DPH budeme uvádět v daňovém přiznání na řádku 1 a 2, a to k datu, kdy vzniká daňová povinnost,

- tuzemská osvobozená plnění bez nároku na odpočet DPH logicky nebudeme zdaňovat, ale budeme je uvádět v daňovém přiznání na řádku 50, někdy také souběžně ještě na řádku 51, a to podle vlivu osvobozených plnění na konstrukci koeficientu pro krácení daně na vstupu. Tato osvobozená plnění budeme uvádět v daňovém přiznání také k datu „uskutečnění zdanitelného plnění“, i když žádná daň na výstupu nevzniká,

- z podobných důvodů v daňovém přiznání vykážeme také plnění, která jsou osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně na vstupu a to na řádku 20, 22 a také 26.

- plnění, která nejsou předmětem daně, nebudeme v daňovém přiznání uvádět vůbec, podle § 100 odst. 3 písm. a) ZDPH je však třeba o těchto plněních vést evidenci pro daňové účely,

- plnění s místem plnění mimo území ČR sice také nejsou předmětem daně, ale z jiného důvodu. Právě proto je budeme uvádět v daňovém přiznání a navíc v souhrnném hlášení.

V našem příkladu bude jako plátce s měsíčním zdaňovacím obdobím figurovat společnost BORA s.r.o., která se zabývá především nákupem, prodejem a servisem jízdních kol, okrajově poradenstvím v oblasti tréninku a zdravé výživy a zprostředkováním pojištění. V měsíci srpnu 2016 došlo k těmto událostem:

1. Dodání jízdních kol obchodnímu řetězci, datum uskutečnění zdanitelného plnění 28. 8., doklad vystaven 4. 9.

2. Poskytnutí poradenství na téma správného sestavení tréninkového plánu slovenské společnosti zabývající se servisem pro cyklisty amatéry. Zákazník je registrován jako plátce DPH na Slovensku.

3. Prodej nepotřebných stojanů na kola a dalšího drobného vybavení, které sloužilo na výstavě kol v Praze. Prodej byl uskutečněn v hotovosti poslední den konání výstavy 17. 8.

4. Dne 12. 8. dodala BORA českému zákazníkovi – neplátci DPH jízdní kolo, a to spediční službou. Hodnota dopravy byla zákazníkovi vyfakturována také v říjnu, na základě faktury spedice, která dopravu zajišťovala. K hodnotě dopravy bylo připočteno 10 %.

5. K datu 2. 8. se podle první nájemní smlouvy uskutečňuje zdanitelné plnění u nájemného vůči nájemci – plátci DPH, kde BORA zvolila zdanění nájemného. Jedná se o nájemné na měsíc září. K 31. 8. je podle druhé nájemní smlouvy fakturováno nájemné za září, a to nájemci – neplátci DPH.

6. BORA pronajímá svoje prostory dvěma nájemcům – plátci a neplátci DPH (viz též předchozí bod). V srpnu 2016 bylo provedeno plynárnou vyúčtování plynu za uplynulé období a BORA tutéž částku přefakturovala oběma svým nájemcům bez DPH, neboť si zvolila přeúčtování v režimu „bez DPH“.  V účetnictví přefakturace probíhá na účtech 3. účtové třídy bez použití nákladových a výnosových účtů.

7. BORA dodává kola do Polska do centrálního velkoskladu – odběratel je osoba registrovaná k dani v Polsku. Dodávka se uskutečnila 25. 8.

8. Za zprostředkování několika pojistných smluv vzniká společnosti BORA nárok na zprostředkovatelskou provizi.

9. Dne 15. 8. BORA prodává svůj dodávkový automobil jiné české společnosti – plátci DPH.

10. Na konci měsíce BORA vystavuje dle uzavřené smlouvy fakturu na smluvní pokutu dodavateli náhradních dílů, který dodal díly s týdenním zpožděním. Výši pokuty určuje uzavřená smlouva.

11. Dne 30. 8. je vystavena Jednotná správní deklarace na vývoz 50 speciálně na zakázku sestavených jízdních kol do Izraele. Zboží bylo propuštěno do režimu vývoz dne 30. 8. 2016.

12. Několik jízdních kol dodaných do českého obchodního řetězce v dubnu 2016 bylo z důvodu poškození laku reklamováno a na základě uznané reklamace BORA vystavuje 30. 8. opravný daňový doklad na slevu z původní ceny ve výši 20 %. Doklad příjemce přijal 2. 9. 2016.

13. Jedno jízdní kolo, původně prodané slovenskému odběrateli – plátci DPH, bylo přivezeno z důvodu opravy zpět do Pardubic – sídla BORA, kde byla provedena jeho oprava a kolo bylo dopraveno zpět na Slovensko.

14. Skupina německých důchodců, kteří byli na cyklovýletě v okolí Pardubic, požádali v dílně společnosti o opravu prasklého rámu jednoho z jejich kol a dále o prodej náhradních dílů a několika dalších doplňků.

15. Dne 17. 8. BORA obdržela několik záloh na budoucí dodávky kol do předvánočního prodeje:

- od českého maloobchodu – plátce DPH,

- od slovenského velkoobchodu – plátce DPH na Slovensku.

 

 

 

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.
Dnes je Ne 17. 12. 2017, svátek má Daniel

Diskuze

Neplátce DPH fakturuje neplátci DPH do zahraničí - kdo platí DPH?

14.12.2017 22:48

podívejte se na video DPH pro neplátce, tam se to řeší, pokud bude poskytnuta služba podle §9/1 ZDPH, pak se český neplátce stane … více

EXEKUCE

13.12.2017 14:44

Dobrý den, prosím o radu. V žádost o součinnost exekuční úřad žádá o informaci, zda je povinnému vyplácen daňový bonus, jelikož dle komentovaného … více

Neplátce DPH fakturuje neplátci DPH do zahraničí - kdo platí DPH?

13.12.2017 11:04

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se řeší, a zda se řeší, DPH v případě, fakturuje-li český neplátce DPH neplátci DPH … více

GDPR

Novela ZDPH + metodické informace GFŘ, + aktuální informace k DPH II.

DPH 2017 v příkladechNovela DPH v roce 2017

Převodový můstek

Rekodifikace

Články ZDARMA

 

danovy specialista

danovy specialista

Autorský tým

Naši partneři

Komora daňových poradců ČRVOX - kurzy, semináře, rekvalifikaceATLAS consulting spol. s r. o. - softwarová společnost Nakladatelství BILANCE, spol. s r.o.NOVATIS s.r.o.Svaz účetních Hradec KrálovéAgentura BOVABRZO

Časopis účetnictví

Anketa

Líbí se Vám vzhled nového PORTÁLU?

Odreagujte se <<

Jak zvládnout předvánoční stres

Jak zvládnout předvánoční stres

Předvánoční období, kterému se také říká advent, si mnoho lidí často spojuje se stresem. Skutečně musíte prožívat takový stres? Nemusíte. Začtěte se s námi do tipů paní Radky Loji a dopřejte si letos klidnější předvánoční období. Petra více informací

Přečtěte si zajímavý článek od Neuvoo.cz, nového vyhledávače volných pracovních míst

Přečtěte si zajímavý článek od Neuvoo.cz, nového vyhledávače volných pracovních míst

Neuvoo je vyhledávač pracovních příležitostí, který shromažďuje všechny pracovní nabídky dostupné na internetu. Funguje podobně jako Google, jen pro pracovní nabídky. V současné době mají na stránkách okolo 400 000 volných pozic. Neuvoo funguje ve více než 60 zemích světa a z české stránky se návštěvník jednoduše dostane na ty ostatní. Během chvilky si tak můžete najít práci v Británii, Kanadě, jižní Americe nebo třeba na Novém Zélandu. více informací

Kurzy měn

Vlajka meny EUR změna {value}%
Vlajka meny USD změna {value}%
Vlajka meny GBP změna {value}%
Vlajka meny CHF změna {value}%
REPO sazba ČNB

Počasí

Počasí Počasí Počasí
Počasí Počasí Počasí

Platební brána GoPay

Našimi klienty jsou

  • ABC AuditBDO Czech republicCCA Group a.s.Česká spořitelna a.s.Deloitte Advisory s.r.o.
  • DHLE-Consulting Czech s.r.o. Ernst & Young, s.r.o. Euro-Trend FINAUDIT s.r.o. Fučík a partneři
  • H&P Account Tax Consulting a.s.KPMGPPFTPA Horwath VORLÍČKOVÁ PARTNERS White & Case, advokátní kancelář
Prohlášení o ochraně osobních údajů | Všeobecné podmínky užívání internetových služeb | Obchodní podmínky provizního systému Účetního portálu
Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace