Nový kontrolní řád nejen pro územně samosprávné celky

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD NEJEN PRO ÚZEMNĚ SAMOSPRÁVNÉ CELKY (PDF, 108.2 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

29.7.2013 07:36

Ing. Pěva Čouková
ZAREGISTROVALI JSTE, ŽE OD 1. 1. 2014 PLATÍ NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD?
Dnem 1. 1. 2014 vstupuje v platnost zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) – dále jen kontrolní řád, který významně ovlivňuje kontroly prakticky všech právnických osob, neboť jeho cílem bylo obsáhnout veškeré kontroly. Mimo jiné se vztahuje také územní samosprávní celky a jimi zřízené příspěvkové organizace a také všechny subjekty, kterým bude poskytnuta veřejná finanční podpora územními samosprávními celky. Veřejnou finanční podporou je myšleno podle § 2 zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě a změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole) dotace, příspěvek, finanční výpomoc a další prostředky poskytnuté z rozpočtu územního samosprávního celku.

PLATÍ pro rok 2014

 

NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD A ÚZEMNĚ SAMOSPRÁVNÉ CELKY

 1.              Úvod

 Dnem 1. 1. 2014 vstupuje v platnost zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) – dále jen kontrolní řád nebo KŘ, který významně ovlivňuje kontroly prakticky všech právnických osob, neboť jeho cílem bylo obsáhnout veškeré kontroly. Mimo jiné se vztahuje také územní samosprávné celky a jimi zřízené příspěvkové organizace a také všechny subjekty, kterým bude poskytnuta veřejná finanční podpora územními samosprávními celky. Veřejnou finanční podporou je myšleno podle § 2 zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě a změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole) dotace, příspěvek, finanční výpomoc a další prostředky poskytnuté z rozpočtu územního samosprávního celku.

 2.              Veřejnosprávní kontroly a kontrolní řád

Dosud se vzájemné vazby mezi kontrolními orgány a kontrolovanými  osobami při veřejnosprávní kontrole řídily třetí částí zákona o státní kontrole – zákon č. 552/1991, o státní kontrole, dále jen zákon o státní kontrole nebo ZSK. Tento zákon však kontrolní řád zrušuje.

 Kde jsme tedy používali na obcích zákon o státní kontrole z pozice kontrolního orgánu?

 

Zákon č. 320/2001 Sb. zákon o finanční kontrole

§ 9 odst. 1

Územní samosprávné celky kontrolují podle tohoto zákona hospodaření s veřejnými prostředky u příspěvkových organizací ve své působnosti.

§ 9 odst. 2

Územní samosprávné celky vykonávají veřejnosprávní kontrolu u žadatelů o veřejnou finanční podporu nebo u příjemců veřejné finanční podpory, kterou jim poskytují.

 Tedy při veřejnosprávních kontrolách jak u zřízené příspěvkové organizace, tak při poskytování veřejných finančních podpor.

 V praxi jsou významné rozdíly v přístupu ke kontrole, preferuji obce, které mají zápisy z kontrol v souladu se zákonem o státní kontrole, a to  podporu po podpoře a na originálních dokladech je uvedeno „zaplaceno z veřejné podpory obce xy“. Může se zdát nadbytečné, ale zcela jistě nemůže dojít k zneužití tím, že na originální doklad bude podpora poskytnuta ze dvou či více zdrojů....

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace