Nový kontrolní řád nejen pro územně samosprávné celky

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD NEJEN PRO ÚZEMNĚ SAMOSPRÁVNÉ CELKY (PDF, 108.2 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

29.7.2013 07:36

Ing. Pěva Čouková
ZAREGISTROVALI JSTE, ŽE OD 1. 1. 2014 PLATÍ NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD?
Dnem 1. 1. 2014 vstupuje v platnost zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) – dále jen kontrolní řád, který významně ovlivňuje kontroly prakticky všech právnických osob, neboť jeho cílem bylo obsáhnout veškeré kontroly. Mimo jiné se vztahuje také územní samosprávní celky a jimi zřízené příspěvkové organizace a také všechny subjekty, kterým bude poskytnuta veřejná finanční podpora územními samosprávními celky. Veřejnou finanční podporou je myšleno podle § 2 zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě a změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole) dotace, příspěvek, finanční výpomoc a další prostředky poskytnuté z rozpočtu územního samosprávního celku.

PLATÍ pro rok 2014

 

NOVÝ KONTROLNÍ ŘÁD A ÚZEMNĚ SAMOSPRÁVNÉ CELKY

 1.              Úvod

 Dnem 1. 1. 2014 vstupuje v platnost zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) – dále jen kontrolní řád nebo KŘ, který významně ovlivňuje kontroly prakticky všech právnických osob, neboť jeho cílem bylo obsáhnout veškeré kontroly. Mimo jiné se vztahuje také územní samosprávné celky a jimi zřízené příspěvkové organizace a také všechny subjekty, kterým bude poskytnuta veřejná finanční podpora územními samosprávními celky. Veřejnou finanční podporou je myšleno podle § 2 zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě a změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole) dotace, příspěvek, finanční výpomoc a další prostředky poskytnuté z rozpočtu územního samosprávního celku.

 2.              Veřejnosprávní kontroly a kontrolní řád

Dosud se vzájemné vazby mezi kontrolními orgány a kontrolovanými  osobami při veřejnosprávní kontrole řídily třetí částí zákona o státní kontrole – zákon č. 552/1991, o státní kontrole, dále jen zákon o státní kontrole nebo ZSK. Tento zákon však kontrolní řád zrušuje.

 Kde jsme tedy používali na obcích zákon o státní kontrole z pozice kontrolního orgánu?

 

Zákon č. 320/2001 Sb. zákon o finanční kontrole

§ 9 odst. 1

Územní samosprávné celky kontrolují podle tohoto zákona hospodaření s veřejnými prostředky u příspěvkových organizací ve své působnosti.

§ 9 odst. 2

Územní samosprávné celky vykonávají veřejnosprávní kontrolu u žadatelů o veřejnou finanční podporu nebo u příjemců veřejné finanční podpory, kterou jim poskytují.

 Tedy při veřejnosprávních kontrolách jak u zřízené příspěvkové organizace, tak při poskytování veřejných finančních podpor.

 V praxi jsou významné rozdíly v přístupu ke kontrole, preferuji obce, které mají zápisy z kontrol v souladu se zákonem o státní kontrole, a to  podporu po podpoře a na originálních dokladech je uvedeno „zaplaceno z veřejné podpory obce xy“. Může se zdát nadbytečné, ale zcela jistě nemůže dojít k zneužití tím, že na originální doklad bude podpora poskytnuta ze dvou či více zdrojů....

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :