Daň z nemovitých věcí ve zdaňovacím období roku 2015

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Autor Ing. Jana Procházková 

5.1.2015 07:15

Ing. Jana Procházková
Daň z nemovitých věcí ve zdaňovacím období 2015 bude korespondovat s daní z nemovitých věcí ve zdaňovacím období 2014. Jediná změna, která dopadne na daň z nemovitých věcí je změna průměrných cen půdy přiřazeným k jednotlivým katastrálním územím.
V článku Ing. Procházkové se seznámíme s aktuálními vzory tiskopisů, možností elektronického podání.

PLATÍ pro rok 2015

Začátkem prosince byl v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky s ohledem na čas zbývající do konce roku a předpokládanou délku legislativního procesu schválen pozměňovací návrh, kterým bude účinnost návrhu novely zákona o dani z nemovitých věcí posunuta na 1.1.2016. Nyní je novela zákona o dani z nemovitých věcí v Senátu, ale již se zapracovanou posunutou účinností od 1.1.2016.

 

Z tohoto důvodu lze s téměř 100 % jistotou konstatovat, že ve zdaňovacím období r. 2015 nebude novela zákona o dani z nemovitých věcí účinná, tzn. nedojde k avizované změně negativního vymezení daně z pozemků a změně aplikace koeficientů u jednotek. Daň z nemovitých věcí ve zdaňovacím období r. 2015 bude korespondovat s daní z nemovitých věcí ve zdaňovacím období r. 2014.

 

Jedinou avizovanou změnou, která dopadne na daň z nemovitých věcí, bude změna průměrných cen půdy přiřazených ke stávajícím jednotlivým katastrálním územím, popř. stanovení či změna výše koeficientů. Vyhláška Ministerstva zemědělství o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků včetně její přílohy bude ve Sbírce zákonů publikována kolem poloviny prosince. Navýšení průměrných cen zemědělské půdy přiřazených k jednotlivým katastrálním územím navazuje na navýšení základních cen zemědělských pozemků podle BPEJ, ke kterému došlo v roce 2013 a dotkne se téměř všech katastrálních území v České republice. Tato změna ceny půdy však není důvodem pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí /viz § 13a/2 b) z. č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů/. Změnu ceny půdy oproti předchozímu r. 2014 zohlední správce daně při vyměření daně.

 

Z těchto důvodů GFŘ rozhodlo, že na r. 2015 zůstávají v platnosti stávající tiskopisy daňového přiznání:

Platné vzory přiznání na zdaňovací období roku 2014 a roku 2015
Přiznání k dani z nemovitých věcí Mfin 5450 vzor č. 14
Pokyny k vyplnění přiznání k dani z nemovitých věcí Mfin 5450/1 vzor č. 18
Samostatný list k dani z pozemků Mfin 5532 vzor č. 5
Samostatný list k dani ze staveb a jednotek Mfin 5533 vzor č. 4
Příloha k listu k dani z pozemků Mfin 5534 vzor č. 4
Příloha k listu k dani ze staveb a jednotek Mfin 5535 vzor č. 3

 

K tiskopisu daňového přiznání bude vydána informace, že pro zdaňovací období r. 2015 nelze vyplňovat ř. 113 - Adresa pro doručování písemností, kterou do r. 2014 bylo možné vyplnit v případě, že se tato liší od adresy místa pobytu/sídla.

 

Obdobně bude upraveno i elektronické podání přiznání pro finanční správu (EPO) prostřednictvím www.daneelektronicky.cz , kde u doručovací adresy bude uvedeno, že se od r. 2015 nevyplňuje.

 

 

Aktuální nastavení elektronického podání přiznání pro finanční správu (EPO) a možnost vyhledávání koeficientů pro podání k dani z nemovitých věcí na daňovém portálu na internetové adrese http://adisreg.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_reg/dne/koef/vyhledani.faces bude funkční od ledna 2015.

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace