Daň z přidané hodnoty pro začátečníky – Režim přenesení daňové povinnosti – 7. část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Daň z přidané hodnoty pro začátečníky – Režim přenesení daňové povinnosti – 7. část (PDF, 133.6 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

2.9.2019 10:40

Ing. Ivana Pilařová
Dnes nás paní Ing. Ivana Pilařová provede režimem přenesení daňové povinnosti v 7. části seriálu DPH pro začátečníky. S jakými zvláštními režimy DPH se můžeme setkat? Objasníme si obchodování s použitým zbožím, trvalý i dočasný režim přenesení daňové povinnosti a koukneme také lehce do budoucna.

Lucie

PLATNÉ od 01.04.2019

Aktualizace po daňovém balíčku č. 80/2019 Sb.

1. část - Základní pojmy a základní principy u daně z přidané hodnoty
2. část - Vznik zdanitelného plnění na výstupu
3. část - Osvobozená plnění v tuzemsku
4. část - Specifika nároku na odpočet daně na vstupu
5. část - Místo plnění
6. část - Intrakomunitární plnění na vstupu i na výstupu, dovoz a vývoz
7. část - Režim přenesení daňové povinnosti

Můžete se těšit
8. část - Dlouhodobý majetek v DPH
9. část - Změna režimu aneb registrace plátce a zrušení registrace plátce, ručení za daň
10. část - Kontrolní hlášení

1. Úvod

V minulých dílech jsme se naučili, dá-li se to tak říci, „klasický“ průběh DPH, který je, velmi stručně řečeno, založen na tom, že v případě uskutečnění zdanitelného plnění dodavateli vzniká daňová povinnost, vystavuje daňový doklad, který posílá odběrateli a ten, při splnění základních podmínek uplatnění nároku na odpočet, tento nárok uplatní.

Zvláštní režimy jsou založeny na tom, že některý z prvků „klasického“ průběhu DPH je změněný a funguje poněkud odlišně. Může to být například specificky tvořený základ daně (například dodání použitého zboží) nebo vznik daňové povinnosti u odběratele (v případě reverse charge či přenesení daňové povinnosti) nebo režim, kdy dochází k jakémusi „vlastnímu“ dodání, které není klasickým vztahem odběratele a dodavatele (dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností). Právě v minulém dílu jsme do tak zvaných „zvláštních režimů“ poprvé nahlédli, když jsme se zabývali intrakomunitárními dodávkami u odběratele, kde jsme uplatňovali režim reverse charge. Ostatní svým způsobem „zvláštní režimy“ si probereme podrobněji, neboť je velmi pravděpodobné, že se s některým z nich v praxi budete setkávat. 

K tomu opět něco ze života. Přednáším léta daně a už vím, jak to chodí. Pokud se vykládají náležitosti daňového dokladu či podmínky nároku na odpočet, poslouchají všichni, neboť se to týká opravdu úplně všech a výklad základních podmínek není až tak složitý. Jen začnu vykládat něco malinko speciálního (třeba nakládání s použitým zbožím), je na některých posluchačích vidět, jak tiše „trpí“ a doufají, že „to složité, co nikdy nebudou potřebovat“, brzy skončím. Za pár dní jejich klient „doveze ojeté auto z Německa“ a rázem jsme ve zvláštním režimu použitého zboží, kde panují „divné“ postupy před pár dny odmítaného zvláštního režimu. Inu – odříkaného chleba největší krajíc, příštím novým klientem bude starožitník, zastavárna, v horším případě numismatik. Už dost dlouhou dobu si nemůžeme dovolit takový luxus jako je odmítnutí klienta, že. Jak to budeme řešit? Velmi špatně, když jsme vůbec neposlouchali…, mnohem lépe, když jsme zachytili, že něco takového existuje, k čemu se to používá a kde se to dá najít.

A jsme zase u toho, že není třeba speciality perfektně ovládat – to bychom přece nepatřili k začátečníkům. Musíme ale umět rozpoznat problém a umět položit dotaz. To je základní výbava začátečníka.   

Než se střemhlav vrhneme do zvláštních režimů, musíme u každého z nich vysvětlit podmínky, za kterých se ve zvláštním režimu pohybujeme. Pokud „vstupní“ podmínky splníme, postupujeme podle zvláštního režimu, pokud je nesplníme, postupujeme „klasicky“.     

2. Obchodování s použitým zbožím (§ 90 ZDPH)

Hned na úvod si musíme zdůraznit, že ne každý obchod s použitým zbožím spadá pod tento zvláštní režim. Musíme si definovat „vstupní podmínky“, a to:

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :