DNES je poslední den pro zaslání 1. zálohy na paušální daň pro OSVČ, kteří již svou samostatnou výdělečnou činnost vykonávali před 1.1.2023.

20.1.2023 12:18 - zdroj: Účetní Portál

Jste OSVČ, který již vykonává svou samostatnou výdělečnou činnost delší dobu a od 1.1.2023 jste přešel do režimu paušální daně? DNES je poslední den pro zaslání 1. zálohy na paušální daň. Zároveň je potřeba si zrušit příkazy na zasílání jednotlivých záloh na sociální a zdravotní pojištění, které máte nastavené a které jste doposud platili zvlášť.
Aktualitu připravil tým Účetního Portálu a.s.

PLATNÉ do 20.01.2023

Paušální záloha je splatná do 20. dne zálohového období (kalendářního měsíce), na které se záloha platí, případně ji lze předplatit na několik měsíců či dokonce na celý rok dopředu.

  • Pokud např. poplatník vykonává svou samostatnou činnost od roku 2020 a v lednu 2023 přešel do režimu paušální daně, bude mít první zálohu splatnou 20. ledna 2023.

Obecně platnou výjimkou je splatnost zálohy na zálohové období, ve kterém poplatník v paušálním režimu zahájil činnost, ze které mu plynou příjmy ze samostatné činnosti. Tato záloha je splatná do 20. dne zálohového období bezprostředně následujícího po tomto zálohovém období.

  • Pokud např. poplatník zahájí samostatnou činnost v lednu 2023 a přihlásí se do režimu paušální daně, bude mít první i druhou zálohu (tj. zálohu za leden a únor) splatnou do 20. února 2023.
  • Pokud např. poplatník zahájí samostatnou činnost v březnu 2023 a přihlásí se do režimu paušální daně, bude mít první i druhou zálohu (tj. zálohu za březen a duben) splatnou do 20. dubna 2023.

Paušální záloha se platí na bankovní účet místně příslušného správce daně (finančního úřadu) s předčíslím 2866. Přehled bankovních účtů pro paušální zálohy naleznete v příloze.

Poplatníci, kteří vstoupili do paušálního režimu již dříve, by si měli změnit zálohy na trvalém příkazu k úhradě na novou výši od ledna 2023. 

§ 38lk ZDP – Paušální zálohy

...

(5) Paušální záloha je splatná do dvacátého dne zálohového období, na které se záloha platí. Záloha na zálohové období, ve kterém poplatník v paušálním režimu zahájil činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, je splatná do dvacátého dne zálohového období bezprostředně následujícího po tomto zálohovém období.

K tématu paušální daně doporučujeme:

Chcete dostávat pozvánky na naše webináře, které jsou v den konání ZDARMA? REGISTRUJTE SE https://www.ucetni-portal.cz/registrace-

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :