Dohody o srážkách ze mzdy od roku 2014

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Dohody o srážkách ze mzdy od roku 2014 (PDF, 64.3 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

4.6.2014 08:03

Ing. Růžena Klímová
Podívejte se společně s námi na dohody o srážkách ze mzdy od roku 2014.
Dozvíte se, jaká je nová právní úprava dohod o srážkách ze mzdy, jak postupovat v případě srážek na základě dohod uzavřených do konce roku 2013, a že je možné provádět srážky i z odměn z dohody o provedení práce.

PLATÍ pro rok 2014

Dohody o srážkách ze mzdy od roku 2014

 

         Dosavadní úpravu dohod o srážkách ze mzdy zásadně mění od roku 2014 zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“). Dluh je možné zajistit dohodou věřitele a dlužníka o srážkách ze mzdy nebo platu nebo z náhrady mzdy ve výši nepřesahující jejich polovinu. U nových zaměstnanců je tedy nutné uzavřít dohodu o srážce ze mzdy nejen na výživné, ale i na odborové příspěvky, pokud dá předem zaměstnavatel souhlas s jejím prováděním. Nejde-li o srážky k uspokojení práva zaměstnavatele, je třeba k uzavření dohody předchozího souhlasu zaměstnavatele. Proti plátci mzdy nebo platu nabývá věřitel práva na výplatu srážek okamžikem, kdy byla plátci dohoda předložena.

         Nová právní úprava dohod o srážkách ze mzdy a jiných příjmů je uvedena v §§ 2045 až 2047 NOZ a uvedená ustanovení se použijí i pro jiné příjmy, s nimiž se při výkonu rozhodnutí nakládá jako se mzdou nebo platem. Zákon dále uvádí, že je možné srážet z odměny ze smlouvy o výkonu závislé práce zakládající mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem obdobný závazek, jako je pracovní nebo služební poměr. Proto je nově možné srážky na základě dohody provádět i z odměny z dohody o provedení práce.

         Díky přechodným ustanovením článku LXXX zákona č. 303/2013 Sb., kterým se mění zákoník práce, je umožněno po dobu platnosti dříve uzavřených dohod na ně srážet. Znamená to, že jejich pořadí zůstává nezměněné a srážky se budou provádět podle předpisů platných do 31. 12. 2013. Tato dvojkolejnost bude přinášet značné komplikace, neboť srážky ze mzdy prováděné na základě dohody podle § 551 zákona č. 40/1964 Sb. nelze provádět z příjmu plynoucího z dohody o provedení práce, zatímco u srážky ze mzdy prováděné na základě dohody o srážce ze mzdy uzavřené až v r. 2014 to možné bude.

 

 

Článek je součástí publikace Průvodce mzdovou problematikou 2014.

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace