Dovolená a náhrada platu za dočasnou pracovní neschopnost v oblasti veřejné správy

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Dovolená a náhrada platu za dočasnou pracovní neschopnost v oblasti veřejné správy (PDF, 80.5 kB)

Autor Ing. Olga Krchovová 

16.7.2014 08:00

Ing. Olga Krchovová
Přinášíme Vám 4. část článků na pokračování věnovaných odměňování v oblasti veřejné správy, platům úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků a odměnám členů zastupitelstva, tentokrát na téma dovolená a náhrada platu za dočasnou pracovní neschopnost, včetně příkladů.

PLATÍ pro rok 2014

Odměňování v oblasti veřejné správy, platy úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků, odměny členů zastupitelstva

 

4. část

 

Dovolená, náhrada platu za dočasnou pracovní neschopnost

 

Dovolená

 

Dovolená úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků se řídí ustanoveními zákoníku práce. Právo na dovolenou za kalendářní rok zaměstnanci vzniká, odpracuje-li v kalendářním roce u zaměstnavatele alespoň 60 kalendářních dnů. Netrvá-li pracovní poměr po celý kalendářní rok, náleží zaměstnanci poměrná část dovolené.

Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

 

Výměra dovolené zaměstnanců územních samosprávných celků činí 5 týdnů v kalendářním roce.

 

Je-li zaměstnanec dlouhodobě uvolněn pro výkon veřejné funkce, dovolenou mu poskytuje právnická nebo fyzická osoba, pro kterou je uvolněný zaměstnanec činný, tato osoba mu musí poskytnout též tu část dovolené, kterou nevyčerpal zaměstnanec před uvolněním.

Pokud zaměstnanec nevyčerpá dovolenou před uplynutím doby uvolnění, je povinen mu ji poskytnout uvolňující zaměstnavatel. Splnění podmínek pro vznik práva na dovolenou se posuzuje vcelku za dobu před i po uvolnění.

 

Nevznikne-li zaměstnanci nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo na jeho poměrnou část, přísluší mu dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v kalendářním roce.

Za odpracovaný den se považuje den, ve kterém zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny, části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

 

Za výkon práce se pro účely dovolené nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, výjimkou je doba čerpání mateřské dovolené či rodičovské dovolené po dobu, po kterou by byla zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřkou dovolenou, dále pak též doba pracovní neschopnosti vzniklé z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

 

Uvolněný člen zastupitelstva obce má nárok obdobně jako zaměstnanec na dovolenou v délce pěti týdnů za kalendářní rok. Netrvá-li funkční období člena zastupitelstva po dobu celého kalendářního roku, má nárok na poměrnou část dovolené, a to za každý započatý kalendářní měsíc trvání výkonu funkce na jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :