Dovolená ve SV, Proplacení dovolené

1. Může si zaměstnanec sám zažádat o dovolenou ve svátek (má v ten den směnu) v nepřetržitém provozu?

2. Máme 25 dní dovolené (5 dní jako benefit firmy). Můžeme těchto 5 dní proplatit na konci roku během pracovního poměru nebo jen vždy při ukončení pracovního poměru?

Andrea
Andrea

Vloženo: 11.5.2018 13:40
Počet příspěvků: 1

Diskuze

  • Jana
    Jana

    1) zažádat si o dovolenou může, ale zaměstnavatel ji nemusí poskytnout, protože je to pro něj nevýhodné. Del § 219 odst. 2) zák. 262/2006 Sb.
    Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené - tzn. náhrada mzdy náleží, ale nárok za vyčerpanou dovolenou se neponíží.
    2) Dovolenou, i tu, kterou zaměstnavatel dává nad rámec zákona lze proplatit pouze při ukončení pracovního poměru. Pokud ji chcete vypořádat do konce roku, musí být vždy vykázána jako vyčerpaná.

    15.5.2018 12:48
Přidat komentář můžete jako zdarma registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace