Důchodová reforma 2013

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Důchodová reforma 2013 (PDF, 147.5 kB)

Autor  Účetní Portál  

10.12.2012 12:04

 Účetní Portál
Datum 1. 1. 2013 znamená začátek důchodové reformy v České republice a skýtá zásadní změny v systému českého důchodového systému.
Základní popis jednotlivých pilířů důchodového systému po 1.1.2013 a účtování u zaměstnavatele, který odvádí účastníkovi penzijního spoření najdete v tomto článku.

PLATÍ pro rok 2013

PLATNÉ od 01.01.2013

 

Tři pilíře důchodového systému

I. pilíř českého důchodového systém představuje základní důchodový systém, který je i nadále upraven zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Tento systém je povinný, všeobecný, z jeho účasti se nelze vyvázat z důvodu v ostatních pilířích.

 

Od 1. 1. 2013 bude II. pilířem českého důchodového systému důchodové spoření, které je upraveno zákonem č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření (ZDS). Koncepcí se jedná o nový systém, který je určen ekonomicky aktivním osobám.

 

Současné penzijní připojištění se státním příspěvkem (III. pilíř) bude nahrazeno doplňkovým penzijním spořením, podle zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření (ZDPS). Doplňkové penzijní spoření vychází z principu dosavadního penzijního připojištění a mohou se jej účastnit osoby, jak ekonomicky aktivní, tak i osoby ekonomicky neaktivní.

Dosavadní penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona č. 42/1994 Sb., se neruší, avšak již není možné uzavírat nové smlouvy o penzijním připojištění, současně v těchto smlouvách nastávají změny, především ve výši státního příspěvku (viz dále).

 

Společným rysem druhého a třetího pilíře je to, že účast v těchto pilířích je dobrovolná a zajišťují ji penzijní společnosti. Každý občan se může rozhodnout, kterého pilíře (druhého nebo třetího) se zúčastní, ...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte bezplatnou registraci.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace