Informace GFŘ k uplatnění sazeb DPH

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

27.1.2015 08:00

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
Na webových stránkách Finanční správy byla zveřejněna Informace GFŘ k uplatnění sazeb DPH od 1.1.2015. Jde o Informaci zaměřenou především uplatnění sazby druhé snížené sazby 10% a tituly, pro které se použije vyjmenované v příloze č. 3a zákona o DPH...

PLATÍ pro rok 2015

Na internetových stránkách GFŘ byla zveřejněna „Informace GFŘ k uplatnění sazeb DPH od 1. 1. 2015“, zaměřená především na novou přílohu č. 3a k ZDPH a uplatnění 10 % sazby DPH.

    

Podle této informace jsou do skupiny „počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti“ zařazeny např. tyto potraviny:

Mléčná výživa kojenců a malých dětí jako kojenecká mléka sušená, speciální mléka, výživa na bázi sóji pro kojence a malé děti, přípravky k obohacování mateřského mléka, hotová a připravená kojenecká počáteční a pokračovací mléka v tekutém stavu aj.

 

Do skupiny …Radiofarmaka, očkovací látky, léky… jsou zařazeny ty výrobky, které jsou uvedeny v názvu položky. Patří sem i léčivé veterinární přípravky, dosud zdaňované základní sazbou DPH. Naopak antibiotika nebyla do 10 % sazby DPH zařazena, ale antibiotické přípravky a léčiva s obsahem antibiotik zařazená do kódu celního sazebníku 2941 do 10 % sazby DPH patří.

 

Do skupiny knih podléhajících 10 % sazbě DPH patří tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti, hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované, mimo zboží, kde reklama přesahuje 50 % plochy.

Ohledně pojmu „reklama“ odkazuje informace na zákon č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy, podle něhož se reklamou „rozumí oznámení, předvedení či jiná prezentace šířené zejména komunikačními médii, mající za cíl podporu podnikatelské činnosti, zejména podporu spotřeby nebo prodeje zboží, výstavby, pronájmu nebo prodeje nemovitostí, prodeje nebo využití práv nebo závazků, podporu poskytování služeb, propagaci ochranné známky“…

V 15 % sazbě daně tedy zůstaly brožury, prospekty, letáky, , noviny, časopisy, omalovánky a kartografické výrobky, na nichž reklama nepřesahuje 50 % plochy. Mezi brožury patří podle informace různé návody, instrukce, apod.

Pokud reklama na uvedených výrobcích přesahuje 50 % plochy (např. různé reklamní letáky či noviny s aktuální nabídkou zboží v obchodech apod. ), pak podléhají základní sazbě DPH. 

Na základě připomínek KDP bylo do informace připojeno i vysvětlení, jak postupovat v případě, kdy je ke knize doplněno další zboží, např. mapa, nálepky, magnetky apod. Podle GFŘ je nutno rozlišovat, kdy tyto připojené předměty jsou vedlejším plněním, které má pouze za cíl lepší využití hlavního plnění (knihy) a kdy se jedná o soubor samostatných druhů zboží. Tvoří-li přidaný předmět vedlejší plnění, pak oba předměty podléhají sazbě daně platné pro hlavní plnění (kniha, 10 %, jako příklad uvedeno např. vložení mapky do knihy - průvodce).

 

Do skupiny …mlýnské výrobky… patří mouky z různých surovin, mlýnské výrobky a jejich směsi na těsta a pečení k přípravě potravin pro osoby s nesnášenlivostí lepku.

 

Pro uplatnění 10 % sazby DPH je nutné, aby výrobek splňoval kódy sazebního zařazení i textové vymezení položky uvedené v příloze č. 3a k ZDPH.

 

Text uvedené metodické informace je možné nalézt na této adrese:

http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/Informace-GFR-k-uplatneni-sazeb-DPH-od-1-1-2015.pdf

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :