Jak správně řešit přeplatek z titulu přečerpané dovolené

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Jak správně řešit přeplatek z titulu přečerpané dovolené (PDF, 66.4 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

27.8.2014 07:00

Ing. Růžena Klímová
V článku Ing. Růženy Klímové se podíváme, jak správně řešit přeplatek z titulu přečerpané dovolené. Podíváme se na správné pořadí srážek.
Víte, že přeplatek na dovolené spočívá v tom, že náhrada mzdy za dovolenou byla provedena v hrubém a srážky ze mzdy se podle Občanského soudního řádu mají provádět výhradně z čisté mzdy?
Součástí článku je i příklad.

PLATÍ pro rok 2014

Jak správně řešit přeplatek z titulu přečerpané dovolené

 

Při ukončení pracovního poměru musí zaměstnavatel vypořádat nároky a zůstatky dovolené. V případě nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen vypořádat zůstatek dovolené a proplatit náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou.  Pokud však zaměstnanec vyčerpal více, než činil jeho zákonný nárok, ať již z důvodu dlouhodobé nepřítomnosti nebo z důvodu předčasného skončení zaměstnání v průběhu kalendářního roku, je zaměstnavatel oprávněn v souladu s §147 odst. 1 písm. e) zákoníku práce provést srážku z titulu přečerpané dovolené bez souhlasu zaměstnance.

Stejnou povinnost má zaměstnavatel i po ukončení každého kalendářního roku, kdy musí zjišťovat zůstatky nevyčerpané dovolené z předchozího kalendářního roku a převádět je do roku následujícího. Někdy také zjistí, že nárok na dovolenou musí být krácen z důvodu dlouhodobé nepřítomnosti zaměstnance.  I v tomto případě provádí srážku bez souhlasu zaměstnance.

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace