Kam podat přiznání k dani z nemovitostí po 1.1.2013?

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Kam podat přiznání k dani z nemovitostí po 1.1.2013? (PDF, 181.1 kB)

Autor Ing. Jana Procházková 

17.1.2013 07:28

Ing. Jana Procházková
S účinností zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „z. č. 456/2011 Sb.“), který nahradil zákon č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „z. č. 531/1990 Sb.“), došlo od 1. 1. 2013 k celkové reorganizaci české daňové správy. Poměrně podrobné informace o jejich důsledcích jsou prezentovány na internetových stránkách: http://cds.mfcr.cz.

PLATÍ pro rok 2013

Územní finanční orgány v podobě soustavy 199 finančních úřadů k 31. 12. 2012 zanikly (včetně jejich bankovních účtů určených k placení daní do konce roku 2012) a od 1. 1. 2013 bylo nově pověřeno výběrem daní 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností v jednotlivých krajských městech České republiky) a Specializovaný finanční úřad s působností na celém území České republiky, který vznikl již k 1. 1. 2012. Výběr daně z nemovitostí zajišťují pouze finanční úřady. Správu daní vykonávají tyto finanční úřady prostřednictvím svých územních pracovišť (dále jen „ÚzP“), které vznikly transformací finančních úřadů zřízených dle z. č. 531/1990 Sb.

Tyto změny výrazným způsobem ovlivnily správu daně z nemovitostí, pro kterou je začátek kalendářního roku z pohledu podávání daňových přiznání vždy stěžejním obdobím. Zásadní změny respektují místní příslušnost definovanou v § 13/2 daňového řádu. Pro daň z nemovitostí platí, že místně příslušným  správcem daně z nemovitostí je ten finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se předmětné nemovitosti nacházejí, tzn. s účinností od 1.1.2013 je poplatník místně příslušný maximálně ke 14 finančním úřadům (dále jen „FÚ“). Důsledkem změn bylo soustředění daňové povinnosti poplatníka k dani z nemovitostí za všechny nemovitosti, které se nacházejí na území příslušného kraje, do jednoho daňového spisu, který byl uložen na jednom spravujícím ÚzP příslušného FÚ. Pro umístění spisu na příslušné ÚzP byl vytvořen algoritmus stanovující spravující ÚzP poplatníka daně z nemovitostí v příslušném kraji, podle kterého byly soustředěné spisy uloženy vždy na jednom vybraném spravujícím ÚzP příslušného FÚ (viz pokyny GFŘ-D-12 o FÚ, jejich ÚzP a o umístění spisu nebo jeho příslušné části a GFŘ-D-13 ke změně umístění spisů v rámci FÚ).

Cílem však bylo, aby se tyto vnitřní změny dotkly poplatníků co nejméně. Novela ...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace