Místo zdanitelného plnění při dovozu pohonných hmot a Nejvyšší správní soud

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Místo zdanitelného plnění při dovozu pohonných hmot a Nejvyšší správní soud (PDF, 70.1 kB)

Autor Ing. Tomáš Hajdušek

Sdílí Codexis 29.12.2016 16:06

Ing. Tomáš Hajdušek
Vážení,

pokud se někdo potýká s odpočtem DPH v rámci řetězových obchodů při dovozu PHM ze zahraničí, tak Vám možná pomůže aktuální rozsudek (proklik na něj naleznete v článku).

Je to přesně tři roky, co byly benzínky klienta přepadeny finanční a celní správou a firma s dvacetiletou historií byla během několika hodin zlikvidována. Dnes již víme, že za pomoci nezákonného zajišťovacího příkazu – viz sbírkový 4 Afs 22/2015-104.

Mezitím se spor přesunul do otázky hmotně právní ohledně určení místa zdanitelného plnění. Z přiloženého rozsudku plyne, že i zde finanční správa zatím tahá za kratší konec – viz zejména body 59 až 61.

Je nutno konstatovat, že případ ani zdaleka ještě není u konce. Ale přiložený rozsudek může být pro mnohé inspirativní jak z hlediska naší argumentace, tak z hlediska hodnocení soudu.

Jistou zvláštností je, že rozsudek nám byl doručen dnes, tj. ve stejný den, jako bylo jeho zkrácené znění zveřejněno na úřední desce NSS. S tím jsem se ještě nesetkal a nevím, zda a o jaké poselství se jedná a komu je případně určeno.

P.

A pokud Vás tato problematika zajímá, přečtěte si tento článek pana Ing. Tomáše Hajduška.

PLATÍ pro rok 2016

 

V rozsudku ze dne 22. 12. 2016, čj. 2 Afs 155/2016-70 ve věci Českomoravská olejářská se Nejvyšší správní soud zabýval místem zdanitelného plnění v případě dovozu pohonných hmot ze zahraničí. Společnost Českomoravská olejářská se dlouhodobě podnikala v oblasti prodeje pohonných hmot, dovážených ze zahraničí. V červnu 2013 u ní byla zahájena daňová kontrola na dani z přidané hodnoty. V rámci této kontroly byla správcem daně otevřena otázka místa zdanitelného plnění. Českomoravská olejářská si uplatňovala nárok na odpočet daně na vstupu z dodávek od svých dodavatelů, které byly oběma stranami obchodu deklarovány jako tuzemská zdanitelná plnění. Tuzemský dodavatel u všech dodávek přiznal a zaplatil daň. Přesto správce daně zpochybnil u společnosti Českomoravská olejářská nárok na odpočet...

 

 

Zmíněné judikáty naleznete na našich stránkách www.ucetni-portal.cz v sekci Judikatura, v podsekci č. 235/2004 Sb.: Zákon o dani z přidané hodnoty, § 11.

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace