Mzdový specialista 2022 = 10. den - Mzdové výpočty, procvičování v praxi, souvislý příklad

Ing. Olga Krchovová

Datum: 26.05.2022
Autoři
: Ing. Olga Krchovová 


8 vyučovacích hodin (1 hodina / 45 minut).

Se záznamem tzv. "navěky".

Harmonogram:

09:00 - 10:30

11:00 - 12:30

13:00 - 15:00

15:30 - 17:00

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
  • Martina24.5.2022 15:11

    Dobrý den,
    měla bych dotaz (ujištění) k zaměstnání MR. Řešili jsme to u pana Králíčka. Pochopila jsem a v Průvodci mzdovou problematikou si našla, že pokud se jedná o PP, tak se zdr.poj. platí vždy, ale sociální než pokud je základ větší než 3 500,-Kč/měs.
    Zaměstnání MR se řídí, podle toho co je napsáno ve smlouvě nebo podle částek?
    1) pokud budu mít DPČ na 3 000,- Kč/měs. (sepsáno), pak je to MR a nemohu to překročit, je to na pevno, neplatím soc. ani zdr. poj.
    2) pokud budu mít DPČ na rozsah - v průměru nepřesáhne 20 hodin týdně - pak je to také MR, i když nevím, kolik to bude? soc. a zdr. poj. platí nad 3 500,- Kč/měs.
    3) pokud budu mít PP na 3 000,- Kč/měs., pak je to podle Králíčka MR a platím než zdr.poj.
    I kdyby měl doplnění do úvazku a přesáhl 3 500,- Kč/měs., tak je to pořád MR, ale navíc bych platila soc.poj..
    Podle smlouvy je MR tehdy, když nevím výši a nebo je napevno napsáno do 3 500,- Kč/měs.
    Je to tak? Děkuji za odpovědi.

  • Martina17.5.2022 13:47

    Dobrý den,
    u dohod se nepřihlíží k přestávkám a pracovní době, stačí napsat, kolik hodin odpracovali. Přesto u nás mladiství brigádníci hodiny vypisují. Pokud mi vykáže prac.dobu 6-14, tj. 8 hod, musí tam mít zapsanou i přestávku po 4,5 hodinách?

  • Martina17.5.2022 13:34

    Dobrý den,
    dostala jsem od vedoucího dotaz k cesťákům. Jestli musí při delší cestě autem mít po 4,5 hodinách pauzu od řízení a tuto pauzu zapsat do cesťáku, že to takto dříve dělali. Co jsem si hledala, tak u osobních aut to takto platí, ale přestávky můžou být i kratší (třeba na kafe). Předpokládám tedy, že je do cesťáku evidovat musí.

  • Martina17.5.2022 13:24

    Dobrý den,
    měla bych dotaz k nerovnoměrně rozvržené prac.době. Jsme odměňováni platem. Byla jsem požádána, abych spočítala na kolik by vyšlo kdyby jsme na hlídání parkoviště měli vlastní zaměstnance a ne firmu. Mám spočítat dvě varianty 1) zaměstnance jen na nočních 12hod nebo 2) zaměstnance na denních i nočních 12 hod směnách. A tím stanovit, kolik by jsme jich potřebovali. Jak nejlépe stanovit nerovnoměrně rozvrženou prac.dobu, abych dodržela roční fond odprac.hodin i přestávky mezi směnami. Vím, že se to vždy točí v určitých cyklech, ale zatím jsem žádný nemusela tvořit, vždy už byly založené. Jak správně spočítat kolik by byly náklady na výplaty? Jak u nich spočítat nárok na dovolenou?

  • Lucie16.5.2022 10:59

    Dotaz ze mzdové konference od paní Jitky Velové:

    Česká společnost se sídlem v ČR má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce s jednatelem společnosti ve výši EUR 1600. Pracuje pro společnost v Nizozemí. Ve smlouvě není uveden kurz pro přepočet mzdy.

    Při výpočtu mzdy používám kurz k poslednímu dni v měsíci. Z této částky je odvedena srážková daň (pan jednatel nemá podepsané prohlášení). Tímto kurzem přepočítáme i pojištění, které si pán platí v Nizozemí.

    Mzdu vyplácíme v EUR na účet v zahraničí. Čistou mzdu k výplatě v CZK přepočítáváme také kurzem k poslednímu dni v měsíci a tuto částku vyplatíme.

    Podle § 143 odst. 3 Zákoníku práce musíme používat kurz přepočtu mzdy v den nástupu cizí měny. Nejsme v kanceláři za jedno, jestli postup, který uplatňujeme ve mzdách, je správný a můžeme v něm pokračovat. Jsme si vědomy, že zvolený postup má finanční dopady v odvodu daně, pojištění a účetnictví a zároveň může poškodit zaměstnance.

    Moc děkuji za jakoukoliv informaci

    Jitka Velová

  • Lucie14.5.2022 16:10

    Dotaz z části Pěva (9.den)

    Martin • dnes v 14:16

    V rámci velkých firem jsou oblíbené benefit karty. Z té se dá hradit dovolená do limitu (20 tisíc Kč), léky, brýle v oční optice, knihy atd. Je to pořád daňově osvobozeno pro zaměstnance, když je to na jedné kartě? Paní Krchovová nám říkala, že knihy jsou osvobozené, ale poukázka na do knihkupectví nikoliv. Jak je v tomto případě pohlíženo na tyto benefit karty?



    Martin • dnes v 14:43

    Byl to případ paní Kočičkové - dostala poukázku do knihkupectví pro děti v hodnotě 200 Kč. A dodaňovali jsme to. Jestli jsem paní Krchovou správně pochopil, tak v knihkupectví se dá koupit v rámci poukázky i jiné zboží než knihy (např. papírnictví, deskové hry atd) a tím pádem to osvobozený benefit nebyl.

    • Pěva Čouková14.5.2022 16:12

      Martine, poukázka musí být specifikována a je třeba mít dohodu s příslušnou prodejnou, nejlépe písemnou, zmiňovala jsem dále např. foto knihy. Takový benefit by nebyl dobrá volba, pokud si to neohlídám, i v KV je uvedeno, že musím prokázat. Je to stejné jako cvičení - zmiňovala jsem zařízení Omega. Nejde paušalizovat, že udělám poukázku do různých knihkupectví a mohu si koupit cokoliv, to bych opravdu nedoporučovala. Benefit je třeba promyslet a dotáhnout... :-)

  • Pěva Čouková14.5.2022 16:05

    Z části Pěva - Martina • dnes v 12:33

    Dobrý den, mám dotaz ještě k tuzemskému cesťáku. Jsme příspěvkovka.
    Zaměstnanci mají prac.dobu PO-PÁ (40 hod/týdně). Na služební cestě byli PÁ-NE.
    Pana ředitele požádali o přesčas za výkon práce o víkendu (hodiny, kdy měli jednání) s tím, že si za to vyberou náhr.volno. Jídlo neměli, stravné jsem jim započetla za celou dobu po jednotlivých dnech. Proplatila příplatek za víkend za hodiny přesčasu. Za pátek dostali zaplacenou klasickou osmičku. Je to takto správně?

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :