Mzdový specialista 2022 = 7. den - Sociální pojištění, nemocenské pojištění

Ing. Olga Krchovová

Datum: 12.05.2022
Autoři
: Ing. Olga Krchovová 


8 vyučovacích hodin (1 hodina / 45 minut).

Se záznamem tzv. "navěky".

1. část - Mzdový specialista 2022 - Sociální pojištění, nemocenské pojištění

2. část - Mzdový specialista 2022 - Sociální pojištění, nemocenské pojištění

3. část - Mzdový specialista 2022 - Sociální pojištění, nemocenské pojištění

4. část - Mzdový specialista 2022 - Sociální pojištění, nemocenské pojištění

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
 • Martin12.5.2022 16:31

  Dotaz, který nebyl zodpovězen ve čtvrtek:
  Prosím o info, jak je to s dodatečně vyplaceným příjmem k PP. Zaměstnanec ukončil pracovní poměr k 31.3.2022 a za duben mu byla dodatečně přiznána odměna. K jakému datu odhlašuji zaměstnance ze ZP a SP a počítám ZP z minimální mzdy nebo ze skutečně vyplacené odměny? Přehledy na SP a ZP budou s dubnovým datem nebo musím dělat opravný přehled za březen?

 • Martin12.5.2022 13:41

  Prosím o info, jak je to s dodatečně vyplaceným příjmem k PP. Zaměstnanec ukončil pracovní poměr k 31.3.2022 a za duben mu byla dodatečně přiznána odměna. K jakému datu odhlašuji zaměstnance ze ZP a SP a počítám ZP z minimální mzdy nebo ze skutečně vyplacené odměny? Přehledy na SP a ZP budou s dubnovým datem nebo musím dělat opravný přehled za březen?

 • Martin12.5.2022 11:39

  Zaměstnanec pracuje ve 3-směnném provozu, v pracovní smlouvě je uvedena týdenní pracovní doba 37,5 hod s uvedením, že pracovní doba bude rozvržena nerovnoměrně na dny v týdnu v nepřetržitém provozu a je sjednán pevný měsíční tarif.
  V průběhu měsíce zaměstnanec pracuje dle potřeba zaměstnavatele – někdy je směna 4 hod, někdy 6; 8, ale i třeba 12,5 s tím, že každý měsíc jsou směny dohodnuté jinak.
  Na konci měsíce se pak stane, že zaměstnanec nikdy nemá odpracován fond pracovní doby, v některých měsících má odpracováno více hodin, v některých měně.
  Otázkou je jak se k tomuto postavit a zda je to vůbec vzhledem k ustanovení v pracovní smlouvě možné. Případně, jak pracovní smlouvu upravit, aby odpovídala skutečnosti. Nebylo by výhodnější ve smlouvě místo měsíčního tarifu sjednat hodinovou mzdu?

 • Martina12.5.2022 10:14

  Dobrý den,
  musí se u DPČ den nástupu rovnat dni první směny? Občas se stává, že je to pak jinak, např. DPČ od 3.1.2022, ale první směna až 10.1.2022. Jakým datem se přihlašuje na OSSZ?

 • Martin12.5.2022 10:07

  Dobrý den, mám dotaz mimo téma sociální pojištění. Na ukončení pracovního poměru dohodou a případné odstupné.
  Klient, nezisková organizace, nedostali finanční podporu od státu, nemají finanční prostředky na mzdy. Se zaměstnanci se domluvili, že ukončení pracovní poměry dohodou §49. Náleží zaměstnancům nárok na odstupné? Zaměstnanci ho nevyžadují, zaměstnavatel by raději nevyplácel. Ale jestli to není porušení zákoníku práce, když všichni ví, že se pracovní pozice ruší z organizačních důvodů.
  Pochopili jsme zákoník práce správně, že i když je ukončený pracovní poměr dohodou a je důvodem jsou organizační důvody, tak je nutné odstupné vyplatit?

  Popř. poradila byste nám, jak to máme řešit?

 • Martina11.5.2022 10:08

  Dobrý den,
  měla bych ještě dotaz ke zdravotnímu pojištění.
  1) Pokud zaměstnanec (důchodce) má DPP do 14.4.2022 a od 19.4.2022 má DPČ - obě se srážkami na soc. a zdr. poj., pak je správně, když ho v dubnu odhlásím z DPP a zároveň přihlásím na DPČ?
  2) Pokud by dohody na sebe navazovaly, pak, je pravda, že nemusím DPP odhlašovat nebo toto platí než pro soc. pojištění?
  3) Pokud má žena na ZP statut péče o dvě děti do 15 let a u nás nastoupí do prac. poměru na úv.0,500, tj. 4 hodiny denně s tím, že jí děti hlídají příbuzní doma, pak si může statut ponechat nebo ho musí ukončit a tím doplácet zdr.poj. do MVZ?
  Děkuji za odpovědi.

 • Martina10.5.2022 12:35

  Dobrý den, prosím Vás o příklady na pružnou pracovní dobu a přesčas.

  V předešlé firmě se k přesčasům nepřihlíželo, počítalo se, že limit 150 hod je již započten ve mzdě. Nyní pracuji v příspěvkovce, kde máme pružnou prac.dobu PO-PÁ 6-18 a pevnou 8-13:30 (dle směrnice). Např. zaměstnanec chodí pravidelně 6-14:30 (i když má pružnou, ale vyhovuje mu to tak) a 13. a 14.4. mu byl písemně nařízen přesčas - prodej ryb před velikonocemi a to 14:30-18:00. V tuto chvíli jsem nevěděla, jestli odpracuje všechny směny, nakonec ano a proplatila jsem mu jej. Ráda bych věděla, co je správně.

  1) Co vše se pro tyto přesčasy považuje za splněný měsíční fond? PN, překážky,...

  2) Jak se v praxi postupuje? Vedoucí mi říkal, že předešlá paní mzdovka (neviděla jsem se s ní) jim řekla, že do 18 hod to není přesčas a jiný den si za to musí vybrat hodiny, aby jim vyšel měsíční fond. Což vedoucímu nevyhovuje, potřebuje je pravidelně. Rád by to řešil přesčasem a oni také.

  3) Další otázka s tím souvisí - roční základní limit na přesčasy je 150 hodin. Nemáme odbory, tak výjimečně dáváme max 208 hod, tj. 26 týdnů *8. Pokud zaměstanci, kteří jsou technici lesů uklízí většinou o víkendech lesy a mají za to přesčasy od dubna do cca listopadu, počítá se 26 týdnů od dubna nebo se to bere období cca 01-06 a 07-12?

  4) Jak je to s jejich vedoucím, kdy si může vzít přesčas on? Co vím, tak protože dostává plat a má příplatek za vedení, tak u něj se počítá, že plat je stanoven s přihlédnutím k práci přesčas do 150 hod, ale neplatí to u noční a dnech prac. klidu (SO, NE). Je to tak?
  Moc děkuji za odpovědi, je to pro mě nové.

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :