Náhrada škody v účetnictví a daních

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Náhrada škody v účetnictví a daních (PDF, 118 kB)

Autor Ing. Otakar Machala QUD

19.8.2013 08:53

Ing. Otakar Machala QUD
S problematikou náhrady škody se v rámci podnikatelské činnosti setkává téměř každý a to jak v pozici povinného, který tuto náhradu hradí, tak v pozici oprávněného, v jehož prospěch je náhrada škody placena. Obecně přijímán je např. výklad podaný v judikatuře Nejvyššího soudu, z níž lze vybrat Judikát Nejvyššího soudu ČSSR sp. zn. Cpj 87/70 ze dne 18. 11. 1970, který rozeznává tzv. skutečnou škodu, jež je definována jako újma, která nastala (se projevuje) v majetkové sféře poškozeného a je objektivně vyjádřitelná penězi a tzv. jinou škodu (dnes se častěji používá pojem ušlý zisk, tj.to, o co se sice majetek poškozeného nezmenšil, ale na druhé straně zase ani nerozmnožil, ač by to bylo jinak logické a očekávatelné.
S problematikou náhrady škody Vás seznámí Ing. Otakar Machala.

PLATÍ pro rok 2013

Jestliže budeme hovořit o náhradě škody, je třeba nejprve vymezit, co se považuje za škodu samotnou. Ačkoliv je velké množství právních pojmů v předpisech detailně definováno, u pojmu škoda tomu tak není.  Přímou definici tedy v právních předpisech nenajdeme a musíme si proto v daném případě vypomoci existující judikaturou.

Obecně přijímán je např. výklad podaný v judikatuře Nejvyššího soudu, z níž lze vybrat Judikát Nejvyššího soudu ČSSR sp. zn. Cpj 87/70 ze dne 18. 11. 1970, který rozeznává tzv. skutečnou škodu, jež je definována jako újma, která nastala (se projevuje) v majetkové sféře poškozeného a je objektivně vyjádřitelná penězi a tzv. jinou škodu (dnes se častěji používá pojem ušlý zisk, tj.to, o co se sice majetek poškozeného nezmenšil, ale na druhé straně zase ani nerozmnožil, ač by to bylo jinak logické a očekávatelné.

 

Škoda v daních z příjmů

Jestliže v soukromoprávních předpisech pojem škoda definován není, ve sféře veřejného práva je tomu jinak. V oblasti daní z příjmů platí, že zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP) má svou vlastní definici škody, která je významně užší, než je vymezení pojmu škoda popsané výše. V ustanovení § 25 odst. 2 ZDP je škoda pro účely § 25 odst. 1 písm. n) ZDP vymezena pozitivně i negativně. Škodou se podle tohoto ustanovení rozumí fyzické znehodnocení (poškození nebo zničení) majetku ve vlastnictví poplatníka, a to z objektivních a subjektivních příčin, pokud je majetek v důsledku škody vyřazen.

Škodou pro účely § 25 odst. 1 písm. n) ZDP naopak nejsou:

 

  • technologické a technické úbytky, tj. úbytky vyplývající z přirozených vlastností zásob vznikající např. rozprachem, sesycháním v rámci technologických úbytků ve výrobním, zásobovacím a odbytovém procesu (přirozené úbytky zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků)
  • ztratné v maloobchodním prodeji stanovené poplatníkem
  • nezaviněné úhyny zvířat, která nejsou pro účely zákona hmotným majetkem
  • prokázaný nezaviněný úhyn nebo nutná porážka zvířete základního stáda

 

Samotné ustanovení § 25 odst. 1 písm. n) ZDP uvádí jako nedaňový výdaj škody ...

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :