Návrh novely ZDPH v Poslanecké sněmovně

AUDIO
Pro stažení MP3 kliknĕte pravým tlačítkem na ikonu a vyberte "Uložit odkaz jako..."

Audio nahrávka:
Audio přehrávač

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

3.3.2016 08:10

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
Do Poslanecké sněmovny byl v únoru podán návrh novely ZDPH. Tento návrh avizovalo MF ČR již v lednu, jako reakci na kritické připomínky k podmínkám, za nichž mají plátci od r. 2016 podávat kontrolní hlášení (KH). Jedná se o sněmovní tisk č. 717 (vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se změnou celního zákona). Změny ZDPH jsou obsaženy v části třicáté třetí tohoto návrhu.

PLATÍ pro rok 2016

PLATNÉ od 01.05.2016

Kromě zmírnění některých nesmyslně tvrdých podmínek souvisejících s KH (lhůty, pokuty), však MF ČR připravilo do návrhu i další změny ZDPH:

a) Změny související s KH

Novelou by se měla nepatrně prodloužit lhůta pro reakci na výzvy správce daně ohledně KH: Podle dosud platného znění ZDPH má plátce povinnost reagovat na výzvy správce daně k doplnění / opravě / potvrzení podaného KH do 5 dnů (tj. kalendářních dnů, viz § 101g ZDPH). Tato lhůta by měla být novelou prodloužena na 5 pracovních dnů.

Dále by se měl novelou nastavit nástroj na promíjení pokut, které plátcihrozí za nesplnění povinností souvisejících s KH. Podle nového § 101j by měl mít každý plátce nárok na prominutí pokuty 1 000 Kč za pozdní podání KH (§ 101h odst. 1 písm. a) ZDPH) jedenkrát ročně automaticky.

Kromě toho by podle nového § 101k mohl plátce požádat o prominutí pokuty související s KH. Tato možnost se však týká pouze pokut uložených podle § 101h odst. 1 písm. b-d) ZDPH, tj. pokut v rozmezí 10.000 – 30 000 - 50.000 Kč. Netýká se tedy ostatních pokut dle § 101h odst. 2 a 3 ZDPH. Podle přechodných ustanovení by mělo být možné žádost o prominutí uplatnit i zpětně na pokuty předepsané do vstupu novely v účinnost, a to ve lhůtě do 3 měsíců od vstupu novely v účinnost. Povinnost uhradit pokutu za pozdní podání ve výši 1.000 Kč, která do vstupu novely v účinnost nebyla předepsána, by měla ke dni účinností novely zaniknout.  

b) Další navržené změny ZDPH

Z dalších bodů obsažených v návrhu změn ZDPH ve sněmovním tisku 717 vybíráme:

Věcné změny: Zrušení zvláštního postavení svobodných pásem a svobodných skladů jako území, které se z hlediska režimu DPH považovalo za území obdobné třetí zemi.

Legislativně technické změny: Úprava formulací v § 20 a 23 ZDPH - dovoz zboží - v návaznosti na změny provedené v celním zákoně. 

Účinnost novely je navržena od 1. 5. 2016.

Uvedený sněmovní tisk je možné nalézt na této adrese: www.psp.cz/sqw/tisky.sqw

(PČR, PS od 2013, seznam tisků) 

Další novela ZDPH

Kromě výše popsaného návrhu již podaného do Parlamentu připravuje MF ČR také další rozsáhlou novelu daňových zákonů. Mělo by se jednat o návrh jednoho zákona, kterým se má měnit hned několik daňových zákonů, zejména zákon o daních z příjmů a zákon o DPH. Účinnost těchto změn se předpokládá k 1. 1. 2017. Tento návrh je zatím jen v připomínkovém řízení.  

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :