Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování 1. část - Vybraná ustanovení ze struktury nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

 • Rekodifikace zjednodušeně - vybraná ustanovení NOZ (PDF, 39.4 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

7.2.2014 01:00

Ing. Pěva Čouková
Dobrý den,
připravila jsem pro Vás malý seriál na pokračování k rekodifikaci - Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování. Moje snaha je, aby byl obsahově jednoduchý a graficky názorný. Uvidíme, zda si nalezne své příznivce.
Vítám jakékoliv připomínky a náměty. Na mnoha místech jsou otazníky, budu ráda za inspiraci či doplnění. Kde mi můžete dávat svoje náměty? Vždy v komentáři pod článkem. Nový občanský zákoník se roztáčí a my si klademe nové otázky.
Vítejte v problematice NOZ 2014 v návaznosti na související předpisy.
Pěva Čouková.

PLATÍ pro rok 2014

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
 • Pěva Čouková15.5.2014 09:45

  Zprávy o novinkách – nezaručeně zaručené – PROBLEMATIKA SPOLKŮ
  K problematice spolků vydá MF ČR sdělení, že i od 1. 1. 2014 mohou účtovat v tzv. jednoduchém účetnictví podle § 38a zákona o účetnictví nové spolky vzniklé po 1. 1. 2014, tj. že při příjmech do 3 milionů nemusí vést účetnictví tzv. podvojné a povedou jednoduché účetnictví platné k 31. 12. 2003, jako to máme u starých spolků.
  Výklad právníků je sice nyní 50:50 pro každý z názorů (nové spolky založené v roce 2014 musí vést podvojné účetnictví versus nemusí vést), důležité je, že v praxi nebudou muset účtovat podvojně a ministerstvo tento „zdravý“ názor podrží. Zcela určitě to nebyl úmysl. Plánovaná novela problém vyřeší.
  Co se stalo? Při novele zákona o účetnictví se zapomnělo zaměnit starý termín „občanské sdružení“ v §38a zákona o účetnictví zaměnit za nový termín „spolky“. Stará občanská sdružení nemají problém, přechodná ustanovení nového občanského zákoníku je drží v této výjimce nadále.
  Ale začalo se tvrdit, spekulovat, debatovat, že problém mají nové spolky. „Byl to úmysl nebo záměr?“ začalo se přemýšlet.
  Mám radost, že se to vyřeší lépe než v historii. Živě si vzpomínám na rok 2004, kdy takto spadli do podvojného účetnictví všichni zdravotníci, protože jejich zvláštní zákon mluvil o povinnosti vést účetnictví a měl na mysli podvojné nebo jednoduché. Zákon o účetnictví v roce 2004 jednoduché zrušil, výjimku pro zdravotníky neponechal a necelý rok byla totální dezinformace, jak to bude. Nakonec to vyřešila novela zvláštního předpisu.
  Pokud se Vás nebo Vašich známých týká, můžete být v klidu a my budeme pro Vás sledovat další vývoj informací.
  Jedna chybička a kolik to zaměstná moudrých hlav. A dá se očekávat, že něco jako jednoduché účetnictví se nám do zákona vrátí, odkaz na předpis starý více jak 10 let určitě není optimální.

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :