Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování 1. část - Vybraná ustanovení ze struktury nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

 • Rekodifikace zjednodušeně - vybraná ustanovení NOZ (PDF, 39.4 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

7.2.2014 01:00

Ing. Pěva Čouková
Dobrý den,
připravila jsem pro Vás malý seriál na pokračování k rekodifikaci - Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování. Moje snaha je, aby byl obsahově jednoduchý a graficky názorný. Uvidíme, zda si nalezne své příznivce.
Vítám jakékoliv připomínky a náměty. Na mnoha místech jsou otazníky, budu ráda za inspiraci či doplnění. Kde mi můžete dávat svoje náměty? Vždy v komentáři pod článkem. Nový občanský zákoník se roztáčí a my si klademe nové otázky.
Vítejte v problematice NOZ 2014 v návaznosti na související předpisy.
Pěva Čouková.

PLATÍ pro rok 2014

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
 • Pěva Čouková15.5.2014 09:45

  Zprávy o novinkách – nezaručeně zaručené – PROBLEMATIKA SPOLKŮ
  K problematice spolků vydá MF ČR sdělení, že i od 1. 1. 2014 mohou účtovat v tzv. jednoduchém účetnictví podle § 38a zákona o účetnictví nové spolky vzniklé po 1. 1. 2014, tj. že při příjmech do 3 milionů nemusí vést účetnictví tzv. podvojné a povedou jednoduché účetnictví platné k 31. 12. 2003, jako to máme u starých spolků.
  Výklad právníků je sice nyní 50:50 pro každý z názorů (nové spolky založené v roce 2014 musí vést podvojné účetnictví versus nemusí vést), důležité je, že v praxi nebudou muset účtovat podvojně a ministerstvo tento „zdravý“ názor podrží. Zcela určitě to nebyl úmysl. Plánovaná novela problém vyřeší.
  Co se stalo? Při novele zákona o účetnictví se zapomnělo zaměnit starý termín „občanské sdružení“ v §38a zákona o účetnictví zaměnit za nový termín „spolky“. Stará občanská sdružení nemají problém, přechodná ustanovení nového občanského zákoníku je drží v této výjimce nadále.
  Ale začalo se tvrdit, spekulovat, debatovat, že problém mají nové spolky. „Byl to úmysl nebo záměr?“ začalo se přemýšlet.
  Mám radost, že se to vyřeší lépe než v historii. Živě si vzpomínám na rok 2004, kdy takto spadli do podvojného účetnictví všichni zdravotníci, protože jejich zvláštní zákon mluvil o povinnosti vést účetnictví a měl na mysli podvojné nebo jednoduché. Zákon o účetnictví v roce 2004 jednoduché zrušil, výjimku pro zdravotníky neponechal a necelý rok byla totální dezinformace, jak to bude. Nakonec to vyřešila novela zvláštního předpisu.
  Pokud se Vás nebo Vašich známých týká, můžete být v klidu a my budeme pro Vás sledovat další vývoj informací.
  Jedna chybička a kolik to zaměstná moudrých hlav. A dá se očekávat, že něco jako jednoduché účetnictví se nám do zákona vrátí, odkaz na předpis starý více jak 10 let určitě není optimální.

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace