Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování 10. část – Novinky v ZDP týkající se fyzických osob

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Rekodifikace na pokračování 10.část - Novinky v ZDP pro fyzické osoby (PDF, 115.5 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

15.4.2014 11:09

Ing. Pěva Čouková
Již desátá část Rekodifikace na pokračování se věnuje shrnutí novinek v zákoně o daních z příjmů, které se týkají daně z příjmů fyzických osob. Jaké jsou změny při prodeji cenných papírů? Jak je to nově s bezúročnými půjčkami? Co je nového u příjmů za práci žáků a studentů a motivačními příspěvky? V článku najdete mnohé další novinky...

PLATÍ pro rok 2014

Osvobozené příjmy (§ 4 ZDP)

Ustanovení o osvobozených příjmech fyzických osob je v novele zákona přepracované. Věcné změny:

Právo stavby

Právo stavby, které není spojeno se stavbou („prázdné“ právo stavby, kdy nebylo dosud využito, anebo není záměr stavět) není při převodu na dalšího vlastníka od daně z příjmů osvobozeno. Časový test, který známe u ostatních nemovitých věcí, zde není.

V případě, že je právo spojeno se stavbou („plné“ právo stavby, tedy bylo za jeho základě postaveno), řídíme se osvobozením jako u staveb.

 

Starobní důchodci

u starobních důchodů (§ 4/1/h) zůstává stanovený limit 36 násobku minimální mzdy platné k prvnímu dni v roce (tj. pro rok 2014 se jedná o částku 306 tis. Kč = 8500x36) pro osvobozené příjmy ze starobních důchodů. V případě překročení limitu, se částka nad limit považuje za ostatní zdanitelný příjem podle § 10 ZDP.

Navazuje § 4/3 ZDP, které uvádí, že osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v odstavci 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Přechodná ustanovení k 344/2013 Sb. bod 8 však uvádějí, že pro roky 2013-2015 se ustanovení § 4/3 tj. o 840 tisících nepoužije. To jsou stejné roky, jako důchodci nemají nárok na základní slevu ve výši 24 840 Kč (zavedeno novelou 500/2012 Sb. od 1. 1. 2013.

 

Prodej podílu v obchodní korporaci (§ 4 odst. 1 písm. r) ZDP).

Problematika navazuje na novou definici podílu v zákonu o korporacích (§ 31 a následující ZOK), kde je uvedeno, že každý společník může mít pouze 1 podíl v téže obchodní korporaci; to neplatí pro účast v kapitálové společnosti a podíl komanditisty. Ve starém ObchZ § 61 bylo uvedeno, že podíl je s výjimkou akciové společnosti vždy jeden. To zcela mění pohled na osvobození podílu při převodu.

Zůstává zachovaný 5 letý časový test od nabytí podílu, zůstávají v platnosti i výjimky, kdy toto pravidlo neplatí (například v případě zahrnutí ..

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :