Novela daňového řádu 2021

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Novela daňového řádu 2021 (PDF, 588.1 kB)

Autor Mgr. Barbora Bortlíková 

14.9.2020 22:27

Mgr. Barbora Bortlíková
V březnu letošního roku jsme vám přinesli článek Novela daňového řádu 2020. Původní návrh novely však nakonec přijat nebyl. V její druhé verzi pak byly zohledněny některé zásadní připomínky k jejímu obsahu, v této upravené podobě byl již návrh zákona přijat a publikován ve Sbírce zákonů dne 26. června 2020, jakožto zákon č. 283/2020 Sb. Jelikož nabytí jeho účinnosti se blíží (1. leden 2021), je podzimní období nanejvýš vhodné právě na nastudování připravovaných změn. Proto vám nyní přinášíme tento článek znovu, zaktualizovaný s ohledem na platný právní stav.

Barbora Bubeníčková

PLATNÉ od 01.01.2021

1. Úvod

Novela daňového řádu1 z dílny Ministerstva financí přináší podle jeho vlastních slov „modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní“.

Její zrod nebyl právě hladký, jelikož původní návrh (sněmovní tisk č. 580) přijat nebyl. Senát jej vrátil zpět Poslanecké sněmovně, kde byl z důvodu „nepřehlasování“ Senátu legislativní proces ukončen. Ministerstvo financí obratem předložilo návrh nový, upravený, v němž zohlednilo některé zásadní připomínky k jeho obsahu. Dne 27. května 2020 pak byl s tímto druhým návrhem (sněmovní tisk č. 841) ve zrychleném projednávání vysloven Poslaneckou sněmovnou souhlas již v rámci prvního čtení, dne 11. června 2020 byl schválen Senátem a 17. června 2020 podepsán prezidentem. Ve Sbírce zákonů byl publikován dne 26. června 2020 jakožto zákon č. 283/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Co tato novela opravdu přinese daňovým subjektům, ukáže až uchopení jednotlivých změn v praxi. Aniž by si článek kladl ambice zabývat se veškerými navrhovanými změnami, na ty nejdůležitější či zajímavé se nyní společně podíváme. Jak uvádí sama důvodová zpráva, těžištěm navrhovaných změn jsou tyto tematické oblasti:

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 5.0/5 (1 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :