Novela zákona o DPH 2019 - 1. část

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Novela zákona o DPH 2019 - 1. část (PDF, 109.8 kB)

Autor Ing. Bc. Jaroslav Šobáň

13.5.2019 12:58

Ing. Bc. Jaroslav Šobáň
Přinášíme Vám 1. část seriálu k novele zákona o DPH 2019. Autorem seriálu je pan Jaroslav Šobáň.
V dnešní první části se věnujeme změnám v zákoně o DPH, které nabyly účinnosti v roce 2019.
Většina změn má nastavenou účinnost od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení zákona ve sbírce zákonů. Ovšem v některých výjimečných případech je tomu jinak, podíváme se taky na výjimky.
Článek je doplněn o příklady.

Petra

PLATNÉ od 01.04.2019

Začátek roku je vždy obdobím, kdy vstupují v platnost novely daňových zákonů. Je tomu tak i letos. Tento článek je prvním, který se bude věnovat změnám v zákoně o DPH, které nabyly účinnosti v roce 2019. Jedná se zejména o změny zavedené zákonem č. 80/2019 Sb. s účinností od 1. 4. 2019 v rámci tzv. vládního daňového balíčku. Legislativním procesem však prošly také jiné novely zákona o DPH, které nabyly účinnosti dříve. Z chronologického hlediska je tedy třeba jim dát přednost.

Prvním z nich je zákon č. 283/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDPH). Tento zákon obsahuje jedinou změnu, která se týká ustanovení § 21 odst. 8 ZDPH. Předmětné ustanovení upravuje datum uskutečnění zdanitelného plnění v případě plnění, které je uskutečňováno v období delším než 12 kalendářních měsíců.

Obecně podle tohoto ustanovení platí, že pokud je plnění uskutečňováno po delší dobu než 12 měsíců a nedojde v průběhu poskytování daného plnění k odvodu DPH na základě jiných ustanovení ZDPH dříve (například na základě ujednání dílčích plnění nebo na základě přijaté platby), datum uskutečnění zdanitelného plnění je nejpozději posledním dnem každého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém bylo poskytování tohoto plnění započato.

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte bezplatnou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace