Ochrana oznamovatelů v České republice: Klíčové novinky a výhled na implementaci

24.11.2022 10:28 - zdroj: Komora daňových poradců ČR

Nejnovější návrh zákona o ochraně oznamovatelů převážně kopíruje strukturu směrnice o whistleblowingu a předchozích verzí návrhu zákona.
Upravuje tedy podmínky pro podávání a posuzování oznámení, dále podmínky poskytování ochrany osobám, které oznámení podaly, a rovněž pravomoci Ministerstva spravedlnosti v souvislosti s ochranou oznamovatelů.
Aktualitu připravila Dáša

PLATNÉ od 01.07.2023

Povinnými subjekty, které musí zavést interní oznamovací systém a související opatření pro příjem a řešení oznámení, mají být i nadále veřejní zadavatelé s výjimkou menších obcí a menších municipálních firem a dále zaměstnavatelé s více než 50 zaměstnanci, případně zaměstnavatelé působící v některém z uvedených odvětví (zejména ve finančním sektoru).
Zákon má nabýt účinnosti dne 1. 7. 2023. Povinnost zavést interní oznamovací systém by malým a středním podnikům s 50 až 249 zaměstnanci podle přechodného ustanovení vznikla až od 1. 1. 2024. Další podrobnosti naleznete v příloze.

Vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů včetně předkládací a důvodové zprávy naleznete zde https://www.ucetni-portal.cz/navrh-zakona-o-ochrane-oznamovatelu-3031-x.html a ve VeKLEP můžete sledovat zde: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCDXFM97V

Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů, včetně předkládací a důvodové zprávy naleznete zde https://www.ucetni-portal.cz/navrh-zakona-kterym-se-meni-nektere-zakony-v-souvislosti-s-prijetim-zakona-o-ochrane-oznamovatelu-3030-x.html a ve VeKLEP můžete sledovat zde: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCDXG54QV

Chcete dostávat pozvánky na naše webináře? REGISTRUJTE SE https://www.ucetni-portal.cz/registrace-

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :