Odměňování v oblasti veřejné správy, platy úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků, odměny členů zastupitelstva - 1. část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Odměňování v oblasti veřejné správy, platy úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků, odmě (PDF, 60.4 kB)

Autor Ing. Olga Krchovová 

13.5.2014 09:57

Ing. Olga Krchovová
Přinášíme Vám 1. část článků na pokračování věnovaných odměňování v oblasti veřejné správy, platům úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků a odměnám členů zastupitelstva.
1. část se věnuje obecným ustanovením - zaměstnancům.

PLATÍ pro rok 2014

Odměňování v oblasti veřejné správy, platy úředníků a zaměstnanců územních samosprávných celků, odměny členů zastupitelstva

 

1. část

 

Obecná ustanovení - zaměstnanci


V oblasti veřejné správy se setkáváme jak se zaměstnanci, jejichž pracovněprávní vztahy jsou upraveny zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.), tak i s volenými členy zastupitelstev vykonávajícími veřejnou funkci.

 

Na vztahy vyplývající z výkonu veřejné funkce se zákoník práce vztahuje pouze v těch případech, kdy je v něm nebo ve zvláštním právním předpisu výslovně stanoveno. Je-li však veřejná funkce vykonávána v pracovním poměru, vztahy se řídí zákoníkem práce.

 

Veřejná správa bývá obvykle vymezována negativně, a to jako okruh činností, které nejsou zákonodárstvím, soudnictvím ani vládou a které jsou vykonávány orgány, jež nejsou orgány moci zákonodárné, soudní ani vládní. Na rozdíl od správy soukromé platí, že orgány veřejné správy mohou svoji činnost vykonávat pouze na základě zákonů a v jejich mezích.

Veřejnou správu mimo jiné vykonávají územní orgány státní správy s místní působností. Zaměstnancům a funkcionářům územních samosprávných celků se v tomto článku budeme věnovat.

Za vykonanou práci náleží zaměstnanci územního samosprávného celku plat. Plat určuje zaměstnavatel zaměstnanci podle zákoníku práce, nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a v jejich mezích též podle kolektivní smlouvy či vnitřních předpisů.

 

Vládní nařízení stanovuje pro zaměstnance ve veřejných službách a správě způsob zařazení do platových tříd (16) a platových stupňů (12), a to na základě jejich kvalifikačních předpokladů a započitatelné praxe.

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :