PŘISPĚLI JSME 88321 Kč – DĚKUJEME...

Poskytování cestovních náhrad jednateli - praktický dotaz

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Poskytování cestovních náhrad jednateli - praktický dotaz (PDF, 39.8 kB)

Autor JUDr.  Marie Salačová 

24.6.2015 09:00

JUDr.  Marie Salačová
Jednatel nemusí mít zdanitelný příjem a přesto bude v postavení zaměstnance. Při pracovní cestě by jednatel měl proto dostat cestovní náhradu. Proč?

PLATÍ pro rok 2015

Dotaz:

Pokud zaměstnanec má služební cestu a nemá jiné náhrady, tak se stravné poskytuje, pokud trvá pracovní cesta 5 hodin a více. Pokud měl služební cestu jednatel a cestoval jako jednatel, který není zaměstnancem, tak jsme cestovní náhrady nevypláceli, protože to nebyla cesta zaměstnance – neměl pracovní smlouvu, byla to cesta jednatele a zároveň majitele (společníka). Můj dotaz je, zdali musí firma poskytovat cestovní náhrady i jednateli, který vykonává funkci jednatele a cestuje na jednání (déle než 5 hodin), ale není vůbec ve společnosti zaměstnán a nepobírá odměnu za výkon funkce jednatele. Jediným jeho příjmem ze společnosti je podíl na zisku, který mu jako majiteli společnosti náleží. A můj další dotaz je, jak postupovat, pokud zaměstnanec sice na služební cestě byl, ale nedodá ani přes výzvy zaměstnavatele podklady k tomu, aby mohlo být vyúčtování pracovní cesty provedeno. Může v takovém případě zaměstnavatel výplatu cestovného zamítnout? Případně, jak správně postupovat?

 

Odpověď:

K otázce uvedené v dotaze, zda musí firma poskytovat cestovní náhrady jednateli, který při výkonu této funkce také vykonává pracovní cesty, je nutno zdůraznit, že jednatel i společník společnosti je daňově...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace