Předkládání evidenčních listů důchodového pojištění

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Předkládání evidenčních listů důchodového pojištění (PDF, 98.4 kB)

Autor Jana Dorčáková

27.5.2019 11:09

 Jana Dorčáková
Tiskopis „Evidenční list důchodového pojištění“ (ELDP) slouží k plnění povinnosti zaměstnavatele v důchodovém pojištění.
Vykazuje se na něm především doba důchodového pojištění zaměstnance a jeho vyměřovací základ za daný kalendářní rok. Zaměstnavatel je povinen ČSSZ předložit ELDP ve stanovených lhůtách, zpravidla vždy do 30. 5. následujícího kalendářního roku. ELDP se podává na předepsaném tiskopise a způsobem, který stanoví zákon. Podání se činí v elektronické podobě ve formě datové zprávy, která musí být ve formátu, struktuře a tvaru určeném ČSSZ a zveřejněném na úřední desce ČSSZ.
Lhůta je do 30 dnů ode dne zápisu údajů do evidenčního listu (zápis se provádí za každý kalendářní rok po účetní závěrce nejpozději však do 30. dubna následujícího kalendářního roku).
Na téma Předkládání evidenčních listů důchodového pojištění Vám přinášíme článek od paní Jany Dorčákové. Jedná se o ukázku z nové knihy Průvodce mzdovou problematikou 2019.
Více se dozvíte v článku.

Petra

PLATÍ pro rok 2019

Zaměstnavatel je povinen evidenční listy důchodového pojištění (dále „ELDP“) předložit ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ, v jejímž obvodu je útvar zaměstnavatele (§ 39 zákona č. 582/1991 Sb.), ve kterém je vedena evidence mezd. Jsou-li ELDP vedeny způsobem stanoveným v § 123e odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. a zasílány v elektronické podobě formou datové zprávy, předkládají se přímo ČSSZ prostřednictvím datové schránky nebo její elektronické podatelny. Jedná-li se o občana, jemuž vznikl nárok na důchod (tzn. získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl důchodového věku) z důchodového pojištění příslušníků ozbrojených sil, předkládá se ELDP orgánům ministerstev obrany, vnitra a spravedlnosti podle toho, který orgán je příslušný k rozhodování o dávce důchodového pojištění. Zaměstnavatelé nespadající pod resort ministerstva obrany, vnitra a spravedlnosti, kteří zaměstnávají bývalé příslušníky ozbrojených sil a kterým ještě nebyl přiznán nárok na důchod od těchto orgánů, zasílají ELDP do evidence ČSSZ.

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace