Předčasný starobní důchod, nebo předdůchod?

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Předčasný starobní důchod, nebo předdůchod? (PDF, 147.4 kB)

Autor Ing. Tomáš Stejskal 

1.10.2020 13:23

Ing. Tomáš Stejskal
Pokud se Vám nebo Vašim klientům blíží důchodový věk, je super vědět, jaké máte možnosti odejít dříve do důchodu. Článek Vám představí dvě hlavní cesty, tj. tzv. předdůchod a předčasný důchod. V článku najdete hlavní rozdíly mezi oběma možnostmi, jsou zde odpovědi na řadu otázek z praxe o možnostech podnikání, možnosti být evidovaný na úřadu práce, o krácení starobního důchodu a mnoho dalších. Doporučuji být v obraze…
P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR

1. Úvod

Pokud se někdo rozhodne odejít do důchodu („penze“) dříve, než dosáhne příslušného důchodového věku, může si zvolit alternativu předčasného starobního důchodu nebo tzv. předdůchodu.

2. Předčasný starobní důchod

Předčasný starobní důchod je dávkou důchodového pojištění poskytovanou podle ustanovení § 31 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále také „zákon o důchodovém pojištění“). Na tento důchod má pojištěnec nárok před dosažením příslušného důchodového věku, jestliže získal potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod (jedná se o 35 let pojištění). Podle ustanovení § 31 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění lze do předčasného starobního důchodu odejít 3 roky před dosažením důchodového věku, pokud je důchodový věk nižší než 63 let. Pokud důchodový věk činí alespoň 63 let a pojištěnec dosáhl věku alespoň 60 let, lze do předčasného starobního důchodu odejít až 5 let před dosažením důchodového věku. Podle ustanovení § 32 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění u pojištěnců narozených po roce 1971 činí důchodový věk 65 let. Předčasný starobní důchod je trvale krácen. Podle ustanovení § 36 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění se výše procentní výměry předčasného starobního důchodu snižuje za každých i započatých 90 dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává předčasný starobní důchod do dosažení důchodového věku, a to o 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů, dále o 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a o 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne. Předčasný starobní důchod je dávkou důchodového pojištění, která je vyplácena ze státního rozpočtu.

3. Předdůchod

3.1 Termín „předdůchod“

Tzv. předdůchod je určitou formou čerpání dávky ze systému doplňkového penzijního spoření podle zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, ve znění pozdějších předpisů (dále také „zákon o doplňkovém penzijním spoření“). Žadatel o předdůchod má možnost čerpat své naspořené finanční prostředky (úspory v rámci doplňkového penzijního spoření u penzijní společnosti) dříve než při dosažení důchodového věku (případně jiného věku sjednaného ve smlouvě s penzijní společností).

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte bezplatnou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace