Přehled uplatňování sazeb DPH od r. 2015

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

21.10.2015 10:00

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
DPH disponuje třemi sazbami daně - základní, první sníženou a druhou sníženou sazbou. Z článku přehledně zjistíte, na která plnění se použije první snížená sazba daně a kdy druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty.

PLATÍ pro rok 2015

V tomto článku si připomeneme pravidla pro uplatňování sazeb DPH.

 

Od 1. 1. 2015 byla zavedena tzv. druhá snížená sazba DPH ve výši 10 %. Této sazbě daně podléhá zboží uvedené v příloze č. 3a k ZDPH, tj. počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti, mlýnské výrobky a jejich směsi pro přípravu potravin pro bezlepkovou dietu, radiofarmaka, očkovací látky, léky a další farmaceutické výrobky dle uvedené přílohy č. 3a, a to určené pro humánní i veterinární lékařské účely a knihy, jak je uvedeno níže.

 

Ve vymezení toho, co je počáteční a pokračovací kojeneckou výživou a potravinami pro malé děti přitom příloha č. 3a odkazuje na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 609/2013. V tomto nařízení je však bohužel popis uvedených potravin pro děti formulován velmi obecně, takže určení správné sazby daně u konkrétního zboží by jen podle něj bylo poměrně obtížné. Nejlepším vodítkem je tak metodická informace GFŘ „Informace GFŘ k uplatnění sazeb DPH po 1. 1. 2015“, kde GFŘ upřesňuje, že se u potravin pro kojence a malé děti jedná především o kojenecká mléka, výživu na bázi sóji pro kojence a malé děti, přípravky k obohacování mateřského mléka a další.

 

U mlýnských výrobků a jejich směsí se jedná dle informace GFŘ především o různé mouky (kukuřičná, kokosová, pohanková, rýžová apod.), směsi na těsta a pečení, krupice, strouhanky apod., mouky a směsi určené pro přípravu bezlepkových potravin. K těmto výrobkům je v příloze č. 3a také stanoveno, že musí splňovat požadavky na složení potravin pro osoby s nesnášenlivostí lepku definované v nařízení Komise (ES) č. 41/2009 o složení a označování potravin vhodných pro osoby s nesnášenlivostí lepku.

 

U farmaceutických výrobků byla jejich převážná část převedena z 15 % DPH do 10 % a dokonce i část veterinárních léčiv, která dosud podléhala 21 %, byla také přeřazena do 10 %. V 15 % však i nadále zůstává sorbit pro diabetiky, aspartam a sacharin a jeho soli. 

 

Dále byly do přílohy č. 3a zařazeny tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti, hudebniny kódu 49 nomenklatury celního sazebníku, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované, mimo zboží, kde reklama přesahuje 50 % plochy.

 

Z dosavadní přílohy č. 3 tím byla do 10 % přeřazena jen část položky 49. V 15 % tedy zůstaly brožury, letáky, prospekty, noviny a časopisy, předlohy ke kreslení a omalovánky pro děti, kartografické výrobky, mimo tiskovin plně nebo podstatně určených k reklamě (u těch je nutno uplatnit 21 % DPH). Definici pojmu „reklama“ převzalo GFŘ ve svém metodickém výkladu ze zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, podle něhož se „reklamou rozumí oznámení, předvedení či jiná prezentace šířené zejména komunikačními médii, mající za cíl podporu podnikatelské činnosti, zejména podporu spotřeby nebo prodeje zboží, výstavby, pronájmu nebo prodeje nemovitostí, prodeje nebo využití práv nebo závazků, podporu poskytování služeb, propagaci ochranné známky…“

 

Tzv. první snížené sazbě DPH. 15 %, podléhají zboží uvedené v příloze č. 3, služby v příl. č. 2 k ZDPH a plnění uvedená v  § 4749 ZDPH, jako dodání tepla a chladu a převod nových staveb pro sociální bydlení a stavební práce u již existujících staveb pro bydlení a sociální bydlení.

 

Pro zatřídění zboží do přílohy č. 3 a 3a se používají kódy nomenklatury celního sazebníku v platném znění. Tyto kódy jsou přístupné na internetových stránkách celní správy (adresa: www.celnisprava.cz - položky Clo – Sazební zařazení zboží).

První snížená sazba daně (15 %) se dle § 47 odst. 7 ZDPH uplatní také u dovozu uměleckých děl a sběratelských předmětů a starožitností uvedených v příloze č. 4 k ZDPH. Tato výjimka se však týká pouze jejich dovozu ze třetích zemí, při jejich prodeji plátcem v tuzemsku se uplatňuje základní sazba daně.

 

Pro zatřídění služeb do přílohy č. 2 se používá klasifikace produkce CZ-CPA platná od 1. 1. 2008, tato klasifikace je přístupná na internetových stránkách Českého statistického úřadu (adresa www.czso.cz- položky Klasifikace, číselníky – Klasifikace – Klasifikace produkce CZ – CPA).

 

U dodání nemovitých věcí se podle § 49 ZDPH uplatňuje 15 % jen u dodání staveb pro sociální bydlení a souvisejících plnění uvedených v § 49 odst. 3 zákona, pokud převod není osvobozen od daně podle § 56 zákona. U dodání ostatních nemovitých věcí se uplatní základní sazba daně 21 %, stejně jako u zdanitelného dodání zboží a služeb výše neuvedených.

 

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :