Překážka v práci z důvodu úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké a z důvodu účasti na pohřbu spoluzaměstnance

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Překážka v práci z důvodu úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké a z důvodu (PDF, 146.5 kB)

Autor Mgr. Zdeněk Schmied

Sdílí Codexis 20.8.2019 16:36

Mgr. Zdeněk Schmied
Úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké je těžkou událostí, která zasahuje do osobního života pozůstalých a je zpravidla spojena s obstaráním pohřbu zemřelého. Nynější pracovněprávní předpisy považují úmrtí rodinného příslušníka či osoby jinak zaměstnanci blízké jako důležitou osobní překážku v práci, při níž zaměstnanci v pracovním poměru přísluší ve stanoveném rozsahu nejen pracovní volno, ale též hmotné zabezpečení od zaměstnavatele.
V článku pana Zdeňka Schmieda se dozvíte více o překážce v práci z důvodu úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké a také z důvodu účasti na pohřbu spoluzaměstnance.

Petra

PLATÍ pro rok 2019

1. Úvod

Úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké (člena domácnosti) je traumatizující událostí, která významně zasahuje do osobního života pozůstalých či osob sdílejících se zemřelým v době jeho smrti domácnost, a je zpravidla spojena s obstaráním pohřbu zemřelého. Historicky, aniž by to bylo stanoveno právní úpravou, zaměstnavatelé zpravidla uznávali tuto událost za dočasnou překážku, která omezuje zaměstnance ve výkonu práce, a proto mu „dobrovolně“ poskytovali v určitém rozsahu pracovní volno. Nynější pracovněprávní předpisy, především z důvodu ochranné funkce pracovního práva, reflektují úmrtí rodinného příslušníka či osoby jinak zaměstnanci blízké jako důležitou osobní překážku v práci, při níž zaměstnanci v pracovním poměru přísluší ve stanoveném rozsahu nejen pracovní volno, ale též hmotné zabezpečení od zaměstnavatele (viz dále v bodu 2).

Částečně odlišný charakter má překážka v práci z důvodu vyslání zaměstnance k účasti na pohřbu spoluzaměstnance. V  detailech mají tyto překážky také odlišné pracovněprávní důsledky (viz dále v bodu 3). 

Jen je-li to sjednáno nebo stanoveno vnitřním předpisem, lze důležité osobní překážky v práci přiznat též zaměstnancům, kteří konají pro zaměstnavatele práci (činnost) na základě dohody o pracovní činnosti.

2. Překážka v práci z důvodu úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby zaměstnanci jinak blízké

2.1 Právní úprava překážky v práci z důvodu úmrtí

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace