Příspěvek na solidární domácnost pro všechny, kteří bezplatně poskytovali a poskytují sdílené ubytování cizinci s dočasnou ochranou v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, od 1. 7. 2023 končí

11.7.2023 07:59 - zdroj: MPSV

Přestože i po 1. 7. 2023 zákon stále umožňuje vyplácení příspěvku na solidární domácnost, a to osobám poskytujícím solidární bydlení, tedy těm, kteří ubytování poskytují, vyplácení již není možné a pravděpodobně to tak i zůstane.
Aktualitu připravily Dáša & Jana B. & Pěva

PLATNÉ od 01.07.2023

1. Příspěvek na solidární domácnost pro poskytovatele ubytování

Přestože i po 1. 7. 2023 zákon stále umožňuje vyplácení příspěvku na solidární domácnost, a to osobám poskytujícím solidární bydlení, tedy těm, kteří ubytování poskytují, vyplácení již není možné a pravděpodobně to tak i zůstane (novela zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, dále jen „zákon č. 66/2022 Sb.“).

Proč to dále není možné?

Není vydáno nařízení určující výši příspěvku, a tím se stává ustanovení zákona o příspěvku na solidární domácnost „mrtvé“ neboli tzv. „obsoletní“.

Z důvodové zprávy k novele zákona č. 66/2022 Sb., které bylo provedenou novelou č. 75/2023 Sb.:

Je zachován příspěvek pro solidární domácnost v případě, že osoby s dočasnou ochranou sdílí ubytování s poskytovatelem ubytování. Nadále o podporu žádá poskytovatel ubytování. Předpokládá se, že podmínky a výše příspěvku pro solidární domácnost budou stanoveny nařízením do 30. 6. 2023. Nebude-li po této době prodlouženo/přijato další nařízení vlády, příspěvek pro solidární domácnost nebude možné poskytovat – právní úprava z. č. 66/2022 Sb. se v části příspěvek pro solidární domácnost stane obsoletní.

Nařízení vlády č. 209/2023 Sb. ze dne 21. června 2023 o započitatelných nákladech na bydlení a ubytování pro účely stanovení nároku na humanitární dávku a její výše, upravuje pouze nároky na humanitární dávku, ale pozor – pro ubytované, tj. obvykle ukrajinské občany.

Zákon o daních z příjmů

Příjem příspěvku na solidární domácnost byl osvobozeným příjmem podle § 4 odst. 1 písm. i) ZDP pro fyzickou osobu – příjemce příspěvku.

2. Pronájem bytu

Pokud vlastníte byt, můžete jej pronajmout zájemcům o ubytování. Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt. Dále musí být byt zapsán v evidenci bytů pro dočasnou ochranu.

Zákon o daních z příjmů

Pro Vás jako pronajímatele je příjem samozřejmě zdanitelný podle § 9 ZDP.

Nájemné za byt je započitatelným příjmem pro limit 68 000 Kč v případě uplatnění slevy na druhého z manželů při ročním zúčtování.

Příjmy podle § 9 odst. 1 ZDP, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.

3. Příspěvky související s bydlením budou nově poskytovány přímo cizincům s dočasnou ochranou jako humanitární dávka  

Humanitární dávka je nově pojata jako příspěvek na životní potřeby a zároveň příspěvek na bydlení. Do rukou tedy dostane od 1. 7. 2023 příspěvek na bydlení přímo ubytovaný cizinec, obvykle ukrajinský uprchlík, nikoliv poskytovatel ubytování, obvykle Čech, jako tomu bylo do 30. 6. 2023.

Aby cizinec s dočasnou ochranou měl nárok na plnou výši započitatelných nákladů na bydlení, musí bydlet v samostatném bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv (viz § 6a zákona č. 66/2022 Sb.).

Pokud nebude byt evidován, bude se od 1. 7. 2023 cizinci s dočasnou ochranou započítávat nižší částka na jeho bydlení.

Výši dávky pro cizince s dočasnou ochranou stanoví § 6b zákona č. 66/2022 Sb. a odvíjí se od částek životního minima podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, a dále od nařízení č. 209/2023 Sb., o započitatelných nákladech na bydlení a ubytování pro účely stanovení nároku na humanitární dávku a její výše.

Zákon o daních z příjmů

Humanitární dávka je osvobozena u příjemce - cizince podle § 4a písm. k) ZDP.

V důvodové zprávě k novele zákona (v příloze) naleznete několik modelových příkladů (str. 20, 21) k výpočtu humanitární dávky.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :