Průměrná mzda zvyšuje v roce 2023 práva a nároky zaměstnanců

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Průměrná mzda zvyšuje v roce 2023 práva a nároky zaměstnanců (PDF, 110.7 kB)

Autor JUDr. Ladislav Jouza 

5.3.2023 14:18

JUDr. Ladislav Jouza
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje na základě šetření Českého statistického úřadu průměrnou mzdu v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Jak se nová výše průměrné mzdy pro rok 2023 promítá do pracovněprávních předpisů, a tím zvyšuje pracovněprávní nároky zaměstnanců, se dozvíte z článku pana Ladislava Jouzy.
Jana

PLATÍ pro rok 2023

Plná verze článku

Máte méně času nebo si chcete problematiku pouze shrnout formou otázek a odpovědí? Pak přeskočte na „Souhrn problematiky v otázkách a odpovědích“.

1. Úvod

Průměrná mzda neovlivňuje jen koupěschopnost obyvatel, ale zasahuje též do pracovněprávní sféry, zejména do oblasti zaměstnanosti. Pro tyto účely vyhlašuje každoročně Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě šetření Českého statistického úřadu průměrnou mzdu v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Pro rok 2023 je to průměrná mzda za toto období v roce 2022. Byla vyhlášena sdělením MPSV č. 426/2022 Sb., o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí roku 2022 pro účely zákoníku práce, a je pro účely zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „zákoník práce“ či „ZP“) ve výši 39 306 Kč. Ve stejné výši je vyhlášena sdělením MPSV č. 425/2022 Sb., o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí 2022 pro účely zákona o zaměstnanosti, pro účely zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen „ZOZ“). Jak se nová výše průměrné mzdy pro rok 2023 promítá do pracovněprávních předpisů, a tím zvyšuje pracovněprávní nároky zaměstnanců?

2. Jednorázová náhrada nemajetkové újmy

Průměrná mzda pro rok 2023 se uplatňuje podle zákoníku práce v oblasti náhrady nemajetkové újmy v důsledku smrtelného pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Podle § 271i ZP pozůstalým bude příslušet manželovi, partnerovi, dítěti a rodičům zemřelého zaměstnance jednorázová náhrada. Jde o nový druh náhrady, který se uplatňuje od 1. ledna 2021.

Výše náhrady jednorázové újmy pozůstalých se odvozuje nikoliv od pevné částky, ale od násobku průměrné mzdy v národním hospodářství, který je v tomto případě stanoven na její dvacetinásobek, tedy na částku 786 120 Kč (dříve 740 940 Kč). U rodičů zemřelého, kdy je náhrada poskytována oběma rodičům, přísluší každému rodiči polovina stanovené částky. Jedná se o částku minimální. Může být poskytnuta částka vyšší, a to u všech pozůstalých.

Náhrada škody na zřízení pomníku nebo desky již není od 1. ledna 2021 stanovena pevnou částkou, ale je odvozena od jedenapůlnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství zjištěné za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém vznikne právo na tuto náhradu škody. Jedná se o částku 58 959 Kč (dříve 55 570 Kč). Částka jedenapůlnásobku průměrné mzdy je částka nejnižší, která musí být poskytnuta. Zaměstnavateli nic nebrání tomu, aby poskytl částku vyšší, avšak její výše nesmí převýšit náhradu skutečných nákladů.

3. Podpora v nezaměstnanosti

...

Souhrn problematiky v otázkách a odpovědích

1. O jakou průměrnou mzdu se jedná?

...

2. Jakým způsobem tato průměrná mzda zvyšuje nároky zaměstnanců?

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :