Rekodifikace 1. Video - Rejstřík nového občanského zákoníku + právnické osoby nově s dopadem na nutnost vedení účetnictví

GOLD ČLENOVÉ ZDARMA

Autoři: Ing. Pěva Čouková 


Pro stažení MP3 klikněte pravým tlačítkem na ikonu a vyberte "Uložit odkaz jako..."

 

Dobrý den milé kolegyně a vážení kolegové,

představuji video k rekodifikaci, které shrnují shrnuje dvě úvodní části mého seriálu článků nazvaného „Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování“, a to část struktura nového občanského zákoníku a část věnovanou obecně rozdělení právnických osob. Na další videa se můžete těšit, samozřejmě jen v případě, že Vás zaujmou.

Prosím, stáhněte si před sledováním videa související články a materiály:

 

 

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
 • Pěva Čouková2.4.2014 15:22

  Dobrý den,
  ráda bych upozornila na problém týkající se spolků vzniklých v roce 2014, a to jaké povedou účetnictví, zda tzv. „podvojné účetnictví“, dnes správně jen účetnictví, nebo jednoduché účetnictví?
  § 3045 NOZ řeší skutečnost, že sdružení podle zrušeného zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se považují za spolky podle NOZ.
  Zákon o účetnictví, který umožňoval občanským sdružením uplatnit výjimku a účtovat v jednoduchém účetnictví platném do konce roku 2003 (§ 38a ZÚ) zůstal i v roce 2014 s termínem „občanská sdružení“ a zákonodárce neměl potřebu termín „občanská sdružení“ zaměnit za „spolky“. A problém kolem nových spolků je na světě.
  Budou moci nové spolky účtovat v jednoduchém účetnictví za předpokladu, že za poslední uzavřené období nepřesáhnou 3 000 000 Kč? Nebo budou muset účtovat tzv. podvojné účetnictví? Tj. stejně jako mají povinnost účtovat podvojně už z dřívějšího období „staré“ obecně prospěšné společnosti a nové ústavy?
  Názor MF ČR je podle neoficiálních zdrojů, že nové musí účtovat v tzv. podvojném účetnictví, jen „staré“ mohou využít vedení jednoduchého účetnictví. Právníci tvrdí, že se to dá vyargumentovat i opačně.
  Zrovna jsem jedné obecně prospěšné společnosti, která se věnuje veřejně prospěšné činnosti - sportu pomáhala a zakladatel byl velmi překvapen skutečností, že má vést účetnictví (tzv. podvojné). Příjmy byly za rok 2013 nízké.
  Chceme to takto i u spolků? Představuje to pro ně nemalé zatížení nákladem na zpracování účetnictví a pořízení samotného software k vedení účetnictví.
  Pokud se Vás to dotýká, budeme pro Vás nadále sledovat. Není vyřešeno!?! Určitě bude dříve než za 7 let.
  Pěva Čouková

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :