Rekodifikace 1. Video - Rejstřík nového občanského zákoníku + právnické osoby nově s dopadem na nutnost vedení účetnictví
GOLD ČLENOVÉ ZDARMA
Autoři: Ing. Pěva ČoukováPro stažení MP3 klikněte pravým tlačítkem na ikonu a vyberte "Uložit odkaz jako..."
Dobrý den milé kolegyně a vážení kolegové,
představuji video k rekodifikaci, které shrnují shrnuje dvě úvodní části mého seriálu článků nazvaného „Nová legislativa zjednodušeně aneb rekodifikace na pokračování“, a to část struktura nového občanského zákoníku a část věnovanou obecně rozdělení právnických osob. Na další videa se můžete těšit, samozřejmě jen v případě, že Vás zaujmou.
Prosím, stáhněte si před sledováním videa související články a materiály:
- http://www.ucetni-portal.cz/nova-legislativa-zjednodusene-aneb-rekodifikace-na-pokracovani-b-2-cast-pravnicke-osoby-b-446-c.html
- http://www.ucetni-portal.cz/soubory/prehledy2/88.pdf
- http://www.ucetni-portal.cz/tichy-spolecnik-268-p.html
Komentáře
Pěva Čouková • 2.4.2014 15:22
Dobrý den,
ráda bych upozornila na problém týkající se spolků vzniklých v roce 2014, a to jaké povedou účetnictví, zda tzv. „podvojné účetnictví“, dnes správně jen účetnictví, nebo jednoduché účetnictví?
§ 3045 NOZ řeší skutečnost, že sdružení podle zrušeného zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se považují za spolky podle NOZ.
Zákon o účetnictví, který umožňoval občanským sdružením uplatnit výjimku a účtovat v jednoduchém účetnictví platném do konce roku 2003 (§ 38a ZÚ) zůstal i v roce 2014 s termínem „občanská sdružení“ a zákonodárce neměl potřebu termín „občanská sdružení“ zaměnit za „spolky“. A problém kolem nových spolků je na světě.
Budou moci nové spolky účtovat v jednoduchém účetnictví za předpokladu, že za poslední uzavřené období nepřesáhnou 3 000 000 Kč? Nebo budou muset účtovat tzv. podvojné účetnictví? Tj. stejně jako mají povinnost účtovat podvojně už z dřívějšího období „staré“ obecně prospěšné společnosti a nové ústavy?
Názor MF ČR je podle neoficiálních zdrojů, že nové musí účtovat v tzv. podvojném účetnictví, jen „staré“ mohou využít vedení jednoduchého účetnictví. Právníci tvrdí, že se to dá vyargumentovat i opačně.
Zrovna jsem jedné obecně prospěšné společnosti, která se věnuje veřejně prospěšné činnosti - sportu pomáhala a zakladatel byl velmi překvapen skutečností, že má vést účetnictví (tzv. podvojné). Příjmy byly za rok 2013 nízké.
Chceme to takto i u spolků? Představuje to pro ně nemalé zatížení nákladem na zpracování účetnictví a pořízení samotného software k vedení účetnictví.
Pokud se Vás to dotýká, budeme pro Vás nadále sledovat. Není vyřešeno!?! Určitě bude dříve než za 7 let.
Pěva Čouková