Situace po zamítnutí návrhu novely zákona o DPH Senátem

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

15.12.2014 08:20

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
Dne 10. prosince 2014 byl Senátem ČR zamítnut návrh novely ZDPH (sněmovní tisk 291, senátní tisk 380). Jednalo se o poslední z letošních návrhů novel ZDPH, který měl vstoupit v účinnost k 1.1.2015 a 1.1.2016, jedno z ustanovení dokonce k 31. 12. 2014. Bohužel se jedná právě o nejobsáhlejší z letos podaných návrhů, kde jsou i změny důležité z hlediska daňových subjektů (mělo jím být mj. zrušeno snížení limitu obratu pro povinnou registraci plátce na 750 000 Kč). ...

Dne 10. prosince 2014 byl Senátem ČR zamítnut návrh novely ZDPH (sněmovní tisk 291, senátní tisk 380). Jednalo se o poslední z letošních návrhů novel ZDPH, který měl vstoupit v účinnost k 1.1.2015 a 1.1.2016, jedno z ustanovení dokonce k 31. 12. 2014. Bohužel se jedná právě o nejobsáhlejší z letos podaných návrhů, kde jsou i změny důležité z hlediska daňových subjektů (mělo jím být mj. zrušeno snížení limitu obratu pro povinnou registraci plátce na 750 000 Kč).

 

Jak je zřejmé z internetových stránek Senátu a Poslanecké sněmovny, Senát návrh zákona vrátil s pozměňovacími návrhy. Po vrácení jej musí Poslanecká sněmovna znovu projednat a rozhodnout, zda zákon přijme ve znění pozměňovacích návrhů Senátu nebo zda setrvá na návrhu v jeho původním znění. Poslanecká sněmovna zařadila opětovné projednání tohoto návrhu zákona na program své 23. schůze, na 22.12.2014 dopoledne.

 

Ačkoli je při všeobecném i legislativním chaosu v tomto státě nemožné předvídat, jak projednávání návrhu dopadne, domnívám se, že bude zájem návrh zákona opětovně schválit, protože jsou v něm i důležité prvky boje proti daňovým podvodům (rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku na další plnění), které jsou dle mých informací v ČR v současné době aktuální (např. podvody při obchodování s mobilními telefony a některými kovovými výrobky).

 

Domnívám se však, že tento krok Senátu ohrozil uplatňování režimu přenesení daňové povinnosti u nových plnění podle § 92f a přílohy č. 6 k ZDPH již od 1. 1. 2015, protože se RPDP u nových plnění může použít pouze, pokud tak stanoví vláda nařízením. Návrh nařízení vlády je již zpracován, ale s jeho konečným projednáním zřejmě vláda vyčkává na přijetí novely ZDPH, aby nařízení bylo vydáno k platnému zákonu. Bude-li návrh zákona opětovně projednáván teprve 22.12., je jeho zveřejnění ve Sbírce zákonů (při započtení lhůty pro podpis prezidenta a lhůty pro zveřejnění ve Sbírce) pravděpodobné až těsně ke konci roku 2014 a zřejmě teprve poté vláda vydá nařízení k tomuto zákonu.     

 

Důvodem vrácení návrhu zákona Senátem zřejmě byla chyba, které se při zpracování návrhu novely ZDPH dopustil předkladatel, MF ČR. V návrhu zákona totiž byl zpracován nový § 92d, avšak dosavadní § 92d nebyl omylem zrušen. V novelizovaném ZDPH by tak byl 2x obsažen § 92d a 2x by bylo stanoveno, že režim přenesení se uplatní u povolenek na emise skleníkových plynů, jednou by to bylo stanoveno v dosavadním § 92d a podruhé v novém § 92f, podle něhož se u vyjmenovaných plnění (mj. znovu i povolenek na emise skleníkových plynů) režim přenesení uplatní pouze, pokud tak stanoví vláda nařízením.

 

Napravení této chyby je předmětem pozměňovacího návrhu Senátu. Kromě toho pozměňovacího návrhu Senát promítl i svou připomínku, aby lhůta pro podání kontrolního hlášení (§ 101e návrhu zákona) byla kalendářní měsíc pouze pro plátce, který je právnickou osobou a pro plátce – fyzické osoby aby byla stejná, jako je jeho lhůta pro podání daňového přiznání.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :