Sociální a zdravotní pojištění u zaměstnanců a OSVČ, u podnikajících i zaměstnaných studentů - 1. část

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Sociální a zdravotní pojištění u zaměstnanců a OSVČ - 1. část (PDF, 349.8 kB)

Autor Ing. Olga Krchovová

8.9.2015 10:00

Ing. Olga Krchovová
Zajímá Vás zdravotní a sociální pojištění? Víte jaký je rozdíl mezi OSVČ a zaměsntancem v platbách pojistného? První díl článku rozebírá, kdo je plátcem a kdo poplatníkem, způsob výpočtu vyměřovacího základu, výpočet pojistného a jeho odvody. V dalším díle se můžete pak těšit na pojistné ze zaměstnání malého rozsahu.

PLATÍ pro rok 2015

Sociální a zdravotní pojištění patří k základním povinným odvodům jak podnikatelů (osob samostatně výdělečně činných), tak i zaměstnanců.

Následující článek si dává za cíl nejen shrnout základní informace k zákonné úpravě těchto pojištění, ale též na praktických příkladech ukázat finanční náročnost odvodů pro jednotlivé kategorie plátců.

Často se ptáme, zda podnikat či se nechat zaměstnat. Která varianta je pro koho z hlediska odvodů sociálního a zdravotního pojištění optimální? Na tuto otázku se pokusím Vám nabídnout odpověď, nebude-li zcela jednoznačná, bude jistě alespoň inspirací ke správnému řešení Vaší konkrétní situace.

 

1. Plátce či poplatník pojistného?

Zákon č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění se, jak již je u těchto zákonů tradičním zvykem, neshodují v označení...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace