Společný systém zdanění při převodu obchodního závodu, výměně podílu, fúzi a rozdělení obchodních korporací – 2. díl

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Společný systém zdanění při převodu obchodního závodu, výměně podílu, fúzi a rozdělení obchodních ko (PDF, 782.8 kB)

Autor Ing.  Dalimila Švihálková Mirčevská 

6.12.2016 14:22

Ing.  Dalimila Švihálková Mirčevská
Máme pro Vás pokračování článku paní Ing. Dalimily Švihálkové Mirčevské, který se týká Společného systému zdanění při převodu obchodního závodu, výměně podílu, fúzi a rozdělení obchodních korporací. Druhý díl navazuje na předchozí díl - § 23a zákona o daních z příjmů. Dočtete se například jaké souvislosti jsou při prodeji nabytého majetku či jaký je oceňovací rozdíl k nabytému majetku a goodwill. Na konci článku naleznete příklad.

Tereza

PLATÍ pro rok 2016

 

Další souvislosti, které se týkají § 23a Zákona o daních z příjmu

 

Z pohledu daně z příjmů musí mít nabyvatel na zřeteli, že ne vždy se účetní hodnota převedeného majetku promítne, například při spotřebě, prodeji nebo při odpisování tohoto majetku, v daňově uznatelných nákladech z pohledu daně z příjmů.

Omezení v tomto směru představuje například úprava daná ustanovením § 24 odst. 11 zákona o daních z příjmů.

 

1.          Prodej nabytého majetku

Při prodeji nebo spotřebě majetku, který se neodepisuje podle zákona o daních z příjmů ani podle zákona o účetnictví (např. zásoby) nebo podle obdobného právního předpisu v zahraničí a byl nabyt při převodu obchodního závodu nebo jeho samostatné části podle § 23a zákona o daních z příjmů lze související výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů uplatnit ve smyslu ustanovení § 24 odst. 11 zákona o daních z příjmů výdaj jen do výše jeho hodnoty evidované v účetnictví u převádějící obchodní korporace před případným přeceněním. Hodnotu majetku evidovanou v účetnictví u převádějící obchodní společnosti lze zvýšit o případné opravné položky vytvořené k uvedenému majetku, jejichž tvorba nebyla u převádějící společnosti pro daňové účely výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, není-li stanoveno v zákoně o daních z příjmů jinak. V případě nepeněžitých vkladů ze zahraničí se pro přepočet hodnoty majetku na české koruny použije ustanovení § 23 odst. 17 zákona o daních z příjmů. Takto stanovený výdaj (náklad) se použije i při následném vkladu, následné přeměně podle zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, převodu obchodního závodu nebo jeho samostatné části podle § 23a zákona o daních z příjmů nebo fúzi ...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace