Správce daně má šetřit práva daňových subjektů, řekl Nejvyšší správní soud a postavil se na stranu muže uplatňujícího nárok na vrácení spotřební daně za minerální olej

Ke stažení

3.7.2023 14:01 - zdroj: Nejvyšší správní soud

V rozsudku sp. zn. 2 Afs 72/2022-63 ze dne 16. června 2023 Nejvyšší správní soud uvádí, že „... dbát na správné stanovení daně je jedním z cílů správy daní. Cestou k tomuto cíli je však třeba šetřit práva daňových subjektů. To platí tím spíše v situaci, kdy je zjevné, že určitá neshoda není způsobena zlým úmyslem daňového subjektu, ale spíše jeho omluvitelným nedopatřením...“
Aktualitu připravila Dáša

Nejvyšší správní soud se zabýval kasační stížností muže, který ve svém rodinném domě využívaném k rekreaci topil a ohříval teplou vodu kotlem na lehký topný olej.  Zákon v takovém případě umožňuje žádat o vrácení spotřební daně, o což stěžovatel usiloval.

Daňové orgány však jeho nárok neuznaly. Vytkly stěžovateli, že není schopen prokázat, jaké množství minerálního oleje skutečně spotřeboval. Jelikož to totiž zákon umožňuje, stěžovatel neměřil množství spotřebovaného oleje pomocí nákladného měřidla, ale výpočtem. Použil koeficient, k němuž dospěl na základě podílu objemu nádrže a jeho výšky, a řemeslnickým metrem měřil úbytek hladiny oleje v nádobě. Při výpočtu koeficientu však nezohlednil, že nádoba má nepravidelný tvar, a proto výsledek není zcela přesný. Podle daňových orgánů nebylo možné zpětně ověřit množství „protopeného“ minerálního oleje, neboť stěžovatel nezaznamenával výšku hladiny oleje, ale jen zbytek objemu v nádrži a vypočtené množství spotřebovaného oleje. Proto jeho nárok neuznaly a tento závěr podpořil i městský soud. Nic na tom nezměnila ani převodní tabulka výrobce nádrže umožňující zjistit objem zůstatku oleje v nádrži, kterou stěžovatel správním orgánům doložil.

Nejvyšší správní soud připustil, že stěžovatelova evidence mohla být přesnější v tom smyslu, že by zaznamenával také údaj o výšce hladiny. Nicméně i tak bylo podle soudců NSS možné tuto hodnotu zpětně vypočítat na základě ostatních zaznamenaných ukazatelů, což v rozsudku popsali. Stěžovatelova evidence tak neposkytovala pouze libovolný či nijak nepodložený odhad spotřeby.

NSS zrušil rozsudek městského soudu i rozhodnutí žalovaného - Generálního ředitelství cel.

Rozsudek sp. zn. 2 Afs 72/2022-63 naleznete jednak v příloze aktuality a jednak na Účetním Portálu v záložce Judikatura https://www.ucetni-portal.cz/judikatura/.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :