Úroky z prodlení a náklady spojené s uplatněním pohledávky a nutnost změnit procentní body pro výpočet od 1.7.2013, situace od 1.1.2014

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Úroky z prodlení 2014 (PDF, 184.5 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

28.11.2013 13:48

Ing. Pěva Čouková
V článku autorka popisuje novinku, tzv. paušální náklady spojené s uplatněním pohledávky, změnu výše procentních bodů při výpočtu úroků z prodlení a příklady na výpočet úroků z prodlení u pohledávky z obchodního styku a výpočet úroků z prodlení na základě rozhodnutí k uspokojení pohledávky oprávněného z oblasti mezd. Dále se dozvíte, jaká bude situace od 1.1.2014.

PLATÍ pro rok 2014

1)     Novinka – tzv. „paušální náklady“ spojené s uplatněním pohledávky

Stávající obchodní zákoník č. 513/1991 Sb. v platném znění (dále jen obchodní zákoník) v § 369 uvádí, že je-li dlužník v prodlení se splněním peněžitého závazku nebo jeho části a není-li smluvena sazba úroků z prodlení, je dlužník povinen platit z nezaplacené částky úroky z prodlení určené ve smlouvě, jinak úroky určené předpisy práva občanského. Občanské právo má na rozdíl od obchodního práva výši úroků z prodlení kogentní – více rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 17. 3. 2005 spis. značka 33 Odo 1117/2003. Zde je uvedeno, že je-li výše úroku z prodlení v občanském zákoníku stanovena kogentně, tak účastníkům není umožněno, aby si svá práva a povinnosti upravili jinak.

Věřitel má za určitých podmínek vedle úroků z prodlení nárok na úhradu minimální výše nákladů spojených s uplatněním své pohledávky v rozsahu a za podmínek stanovených nařízením vlády.

Nařízení vlády č. 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení podle občanského zákoníku a kterým se stanoví minimální výše nákladů spojených s uplatňováním pohledávky (dále jen Nařízení vlády č. 142/1994 Sb.) ve své novele č. 180/2013 Sb. v  § 2a platné od 1. 7. 2013 zcela nově definuje minimální náhradu nákladů spojenou s uplatněním pohledávky, a to ve výši 1200 Kč za každou pohledávku. Podmínkou je, že jde o závazkový vztah mezi podnikateli nebo je-li obsahem vzájemného závazku mezi podnikatelem a veřejným zadavatelem dodat zboží nebo poskytnout službu za úplatu veřejnému zadavateli.

Samozřejmě, že lze nadále využít toho, že podnikatel bude uplatňovat svoje náklady s uplatněním pohledávky, jsou–li vyšší ...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :