Ústavní soud zrušil část Usnesení vlády zakazujicí maloobchodní prodej a poskytování služeb

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

23.2.2021 06:54 - zdroj: usoud.cz

Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) částečně vyhovělo návrhu skupiny senátorů a zrušilo dnem vyhlášení tohoto nálezu ve Sbírce zákonů ustanovení bodu I./1. usnesení vlády ze dne 28. ledna 2021 č. 78, o přijetí krizového opatření, vyhlášeného pod č. 31/2021 Sb.

Aktualitu připravila Dáša

Ústavní soud současně uvedl, že nález neznamená bezprostřední otevření maloobchodních prodejen.

Podle ÚS nelze právním předpisem „obecně a zcela neodůvodněně zakázat 'vše' a formou výjimek pak určité oblasti zasažené zákazem 'zpětně povolit' (opět bez jakéhokoliv odůvodnění),” uvádí verdikt.
Podstatou rozhodnutí je zákaz libovůle. Ústavní soud říká, že opatření bylo legitimní, ale vyjímky nazývá soud telefonním seznamem, vše musí být řádně odůvodněno.
Základním deficitem tohoto postupu je však okolnost, že z žádného relevantního zdroje není patrné, na základě čeho vláda dospěla právě k tomuto řešení. Ani praktická nejistota a nedostatek perfektních informací neznamenají, že vláda může učinit „cokoliv“ a spoléhat se přitom pouze na instinkt či politický kompromis. Rozhodnutí vlády se totiž musí opírat o odborná doporučení, vycházející z maximální míry dostupných znalostí o dané nemoci a jejímu šíření.
Současně ÚS poznamenal, že z technického hlediska rozhodnutí k otevření prodejen nepovede, protože soud zrušil ustanovení z 28. ledna. To ovšem platilo pouze do 14. února. Posléze vláda na základě dalšího nouzového stavu vyhlásila sice tatáž opatření, ovšem jde už technicky o jinou normu. ÚS ovšem uvedl, že vláda by se rozhodnutím měla při vyhlašování dalších omezení řídit.
Nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 106/20 včetně odlišných stanovisek, vyhlášený dne 22. února 2021 v 9:00 hodin, naleznete v příloze .

➡️ Chcete dostávat pozvánky na naše webináře? REGISTRUJTE SE https://www.ucetni-portal.cz/registrace-zdarma/ ⬅️

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace