PŘISPĚLI JSME 88321 Kč – DĚKUJEME...

Věcné změny v zákoníku práce od 1. 1. 2012 včetně problematiky cestovních náhrad -1.část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Věcné změny v ZP od 1.1.2012 - 1. část (PDF, 173.5 kB)

Autor Mgr. Zdeněk Schmied 

2.1.2012 07:32

Mgr. Zdeněk Schmied
Dnem 1. ledna 2012 nabývá účinnosti zákon č. 365/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,označovaný jako tzv. „velká novela zákoníku práce“. Zákon byl vyhlášen a publikován ve Sbírce zákonů v částce 128 dne 6. prosince 2011.

PLATÍ pro rok 2012

PLATNÉ od 01.01.2012

Novela přináší natolik zásadní změny věcného, ale i koncepčního charakteru, že je možno – s ohledem na jejich množství – prezentovat jejich přehled se stručným vyjádřením obsahu změn. Zmíněna budou proto především zcela nová ustanovení nebo zásadní změny dosavadních, nikoli tedy i takové změny, které jsou svojí povahou jen legislativně technickými úpravami, včetně zpřesnění dikce celé řady ustanovení za účelem zdůraznění kogentnosti jejich povahy nedovolující se od těchto ustanovení odchýlit.

Stejně tak se jen obecně připomíná, že řada novelizačních bodů zahrnuje úpravy, které jsou reakcí na nález Ústavního soudu z 12. 3. 2008 vyhlášený pod č. 116/2008 Sb., podle něhož je vztah občanského zákoníku vůči zákoníku práce vztahem subsidiárním, tzn. že občanský zákoník se použije v pracovněprávních vztazích tehdy, jestliže zákoník práce určitou problematiku sám neupravuje (např. zbavení nebo omezení způsobilosti fyzické osoby k právním úkonům, právní postavení zaměstnavatelů, zastoupení v právních vztazích, obecný právní režim právních úkonů a další); v důsledku prosazení tohoto principu se ze zákoníku práce vypouštějí ta ustanovení, která na občanský zákoník výslovně odkazovala. Zároveň se však nově výslovně stanoví, která z ustanovení občanského zákoníku nelze v pracovněprávních vztazích použít. ...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace