2019-08 Výpočet základní mzdy za práci přesčas a výpočet pravděpodobného průměru

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Autor Ing. Růžena Klímová 

19.5.2020 09:45

Ing. Růžena Klímová

Dotaz 1a.):

 

1a.) výpočet základní mzdy za práci přesčas

Dotaz: Jedná se mi o správnost výpočtu základní mzdy za práci přesčas. Předmětem dotazu není příplatek za práci přesčas. Základní mzda za práci přesčas vychází z odpracované mzdy v konkrétním měsíci.

Pro srozumitelnost výpočtu použiji tyto hodnoty:

Zaměstnanec má sjednanou měsíční hrubou mzdu ve výši 16 797 Kč, úvazek 37,5 hod / týden, 7,5 hod / den. Fond pracovní doby v konkrétním měsíci je 22 dní, zaměstnanec odpracoval měsíční fond ve výši 22 dní, 22 x 7,5 = 165 hodin. K tomu měl 11,5 hod práce přesčas. Pracovně právní průměr pro náhrady je 142,61 Kč. Zaměstnanci je poskytnut příplatek ve výši 1 335 Kč, který se dle interní směrnice zahrnuje do výpočtu základní mzdy přesčas.

Výpočet základní mzdy:

  1. Základní mzda 16 797 Kč, fond 165 hodin, odpracováno 165 hodin
  2. Základní mzda za práci přesčas: hrubá mzda 16 797 Kč + příplatek 1 335 Kč / 165 hodin x 11,5 hodin přesčasu = 1 264 Kč

 

 

Doplnění dotazu 1a.):

 

Prosím o potvrzení správnosti výpočtu základní mzdy za práci přesčas, setkala jsem se s názorem, že mzda za práci přesčas se počítá pracovněprávním průměrem = průměrným výdělkem za předchozí čtvrtletí (v tomto případě by to bylo 11,5 hod x 142,61 = 1 640 Kč).

 

 

Dotaz 1b.):

 

1b.) výpočet základní mzdy za práci přesčas zaměstnanci je ke mzdě vypláceno osobní ohodnocení, příplatky za práci v sobotu a v neděli, za práci v noci a ve svátek. K tomu další 3 druhy příplatků stanovené interní směrnicí.

Dotaz: je nutno tyto další složky mzdy zahrnout do výpočtu základní mzdy za práci přesčas nebo je na rozhodnutí zaměstnavatele, které příplatky do výpočtu mzdy přesčas zahrne? Prosím odkaz na zákonnou úpravu.

 

 

Dotaz 2.):

 

2.) výpočet pravděpodobného průměru - které příplatky je nutné zahrnout do výpočtu pravděpodobného průměru

Zaměstnanec neodpracoval ve čtvrtletí 21 kalendářních dnů, pro výpočet náhrad je potřeba použít pravděpodobný průměr. Zaměstnanec má sjednánu hrubou měsíční mzdu, úvazek 7,5 hod denně. K tomu mu náleží osobní ohodnocení a tři druhy příplatků, stanovených interní směrnicí. Pracuje ve směnném provozu, jsou propláceny příplatky za svátky, soboty a neděle a za práci v noci.

Dotaz: Které příplatky je nutno zahrnout do výpočtu pravděpodobného výdělku?

 

 

Doplnění dotazu 2.):

 

Do výpočtu pravděpodobného výdělku zahrnu hrubou mzdu, osobní ohodnocení, 3 druhy příplatků stanovených interní směrnicí. Budu vycházet z pracovního fondu za předchozí čtvrtletí a budu při výpočtu vycházet z toho, že zaměstnanec celé předchozí čtvrtletí pracoval. Zahrnu do výpočtu pravděpodobného výdělku i příplatky za práci v sobotu a v neděli, za práci v noci a ve svátek (nevím jakým způsobem stanovit počet hodin v So/ne, v noci a ve svátek). Není možno použít způsob zprůměrování jiných zaměstnanců, kteří mají stanovenou stejnou mzdu?

 

 

 

 

Pro zobrazení odpovědi si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace