Webinář: Mzdové přehledy Účetního Portálu jsou venku - středa 25. 1. 2023 - 19:00

GOLD ČLENOVÉ ZDARMA

Autoři: Ing. Pěva Čouková , Ing. Olga Krchovová 


Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

Přehledy

Členové od balíčku GOLD mají celý webinář ZDARMA.

     

Další dotazy a komentáře z webináře naleznete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
  • Hana 25.1.2023 23:42

    Dpbrý večer
    děkuji za webináře. Prosím o zaslání přehledu na e-mail pohana@centrum.cz.
    Moc děkuji. Vaše práce je skvělá

  • Kateřina Heiblová25.1.2023 20:27

    Dobrý den, děkuji za tyto večerní webináře, :-). Prosím také o poslání přehledů, děkuji. Kateřina

  • Lenka25.1.2023 20:14

    Dobrý den, prosím o zaslání přehledů a porovnání pokynů. Děkuji Lenka B

  • Regina25.1.2023 19:11

    Krásný večer, svíčka svítí. Přeji hodně zdraví!!

  • Olina25.1.2023 18:47

    Dobrý den, mám dotaz ohledně zahrnutí přesčasových hodin při výpočtu plnění povinného podílu osob se zdravotním pojištěním:
    a) započítávají se přesčasové hodiny osob se zdravotním pojištěním? Mohla by nastat hypoteticky situace, že jeden zdravotně postižený člověk díky přesčasovým hodinám „vygeneruje“ více než jednoho zaměstnance – např 1,1?
    b) zaměstnanci mají sjednánu mzdu s přihlédnutím práce přesčas v rozsahu do 150 hodin.
    Zaměstnavatel je povinen tyto přesčasové hodiny evidovat. Promítnou se tyto
    přesčasové hodiny do výpočtu plnění povinného podílu osob se zdravotním
    pojištěním? Promítnou se tyto přesčasové hodiny do výpočtu jejich průměrné
    hodinové mzdy?

    Ještě bych se potřebovala ujistit – pokud zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek, je jeho prací přesčas až práce nad standardní fond pracovní doby. Práce přesčas se nezapočítává pro účely výpočtu nároku na dovolenou. Je tedy správný postup, že práce nad sjednaný úvazek, ale do standardního fondu pracovní doby se započte pro účely výpočtu nároku na dovolenou?
    Například – zaměstnanec má sjednánu zkrácenou pracovní dobu – 4 hodiny denně. Občas pracuje déle, ale ne více než 8 hodin denně. Počítají se všechny jeho odpracované hodiny pro účely nároku na dovolenou?

    Moc děkuji za možnost položit dotaz.

  • jana25.1.2023 15:36

    Dobrý den

    děkuji za webináře. Uvádí se výsledek ročního zúčtování/třeba bonus na děti za celý rok/ do příjmu na sociální dávky? Děkuji za odpověď.

  • Petra25.1.2023 15:23

    Dobrý den,
    moc děkuji za webináře s paní Krchovovou. Chtěla bych poprosit o konzultaci. Nově jsme převzali firmu, která má ve smlouvách mzdu u všech zamců 12.500. Dva zaměstnanci tam mají nastaveno 70KČ/hod. Každý měsíc dostávají odměny tak, že měsíčně minimální, potažmo zaručenou mzdu splní. Můj dotaz zní, je nutné mít zaručenou mzdu ve smlouvě, nebo je možné mít nastavené takto nízké mzdy a dorovnávat to měsíčními odměnami.
    Dále zda je možné dávat nějaké benefity (stravenky, multisport karty,...) někomu kdo nemá zaměstnanecký poměr ale jednatelskou smlouvu.
    Děkuji Petra

  • Lenka25.1.2023 14:06

    Dobrý den, zaměstnanec pracuje pondělí až středa pátek, 7 hodin denně (dříve měl poloviční úvazek po-pá). Má mít nárok na standardních 20 dní dovolené? Pokud ano, bude při týdenní dovolené čerpat dovolenou i ve čtvrtek, kdy nepracuje? Jinak by mi to přišlo nespravedlivé vůči běžným zaměstnancům pracujícím pondělí až pátek, kteří mají také 20 dní dovolené. V roce 2022 byly svátky propláceny náhradou mzdy, takže pokud byl svátek ve čtvrtek, neproplatila jsem ho. Bylo to v pořádku? Děkuji a přeji příjemný večer

  • Lenka24.1.2023 14:31

    Dobrý den, mám na Vás takový dotaz. Dostalo se ke mně potvrzení o zdanitelných příjmech osoby, která má s bývalým manželem 2 děti ve střídavé péči. Na potvrzení je uvedeno jedno dítě, ale je na něj uplatněno daňové zvýhodnění jako na druhé dítě. Podle mého názoru by mělo být u každého z rodičů buď:
    - jen jedno dítě po celý rok s tím, že se uplatňuje daňové zvýhodnění na první dítě,
    - nebo obě děti po dobu 6 měsíců a daňový bonus na první a na druhé dítě, což vychází z finančního hlediska výhodněji.
    Je moje úvaha správná? Děkuji za odpověď.

  • marcela19.1.2023 10:38

    Dobrý den děkuji za webinare a děkuji za odpověď na můj dotaz. Zaměstnanec chce poznat USA a tak na čtyři měsíce chce odjet. Tak si prvni měsíc vezme dovolenou a další tři měsíce neplacené volno. Jako zaměstnavatel za nej musíme platit odvod na pojistné zdravotní z minimálního vyměřovacího základu po jeho dobu neplacenoho volna. Prosím mohu mu tak toto pojistné srazit z čisté mzdy až opět bude pracovat. Je vše po právní stránce v pořádku. Děkuji za Vaši odpověď.

  • Jaroslav Dostál18.1.2023 09:25

    Dobrý den a zdravím všechny,

    prosím rozlousknout jeden zapeklitý případ - Prokurista a § 6 nebo § 7. Podobnost mezi funkcemi prokuristy a jednateli je zřejmá, což svádí k zavedení stejného postupu při jejich odměňování, ale situace u prokuristů je zřejmě jiná.

    Nejdříve situace - firma má nově prokuristu, se kterým je uzavřená příkazní smlouva podle Občanského zákoníku na výkon funkce prokuristy (zastupování firmy při právních jednáních týkajících se provozu obchodního závodu, a to samostatně a s nezbytnou odbornou péčí, přitom rozhodující je dosažený výsledek a způsob jeho dosažení je plně v kompetenci prokuristy). Prokurista bude nepravidelně podle rozsahu zastupování firmy vystavovat faktury na odměnu za svoje služby, a to včetně své režie a nákladů účelně vynaložených při zastupování firmy.

    Funkce prokuristy je zakotvena v Občanském zákoníku, jedná se tedy o občanskoprávní vztah a nikoliv o pracovněprávní nebo obchodněprávní vztah. Nejde tedy ani o statutára ve smyslu Zákona o obchodních korporacích, ani o zaměstnance ve smyslu Zákoníku práce.

    Zákon o daních z příjmů v § 6, odst. 1., nezahrnuje výslovně odměnu prokuristy mezi příjmy ze závislé činnosti. Zde je zřejmý rozdíl mezi prokuristou a jednatelem - pro obě funkce je charakteristická samostatná činnost (nikoliv závislá činnost), ale odměny jednatelů jsou výslovně zákonem zařazeny mezi příjmy ze závislé činnosti, zatímco odměny prokuristů nikoliv. Proto by měl prokurista na rozdíl od jednatele zdaňovat svoji odměnu jako OSVČ v souladu s § 7, odst. 2., písm. c.

    Otázka: spadají příjmy prokuristy pod § 6 nebo § 7 ZDP? Pokud § 6, tak proč (nevidím to tam)?

    Totiž pokud § 7, tak nastane problém v sociálním pojistném.

    Díky, těším se na čtvrtek a přeji dobrý rok 2023 :)

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :