Zákaz srážek na základě dohod od 1.1.2014 – praktický dotaz

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Zákaz srážek na základě dohod od 1.1.2014 – praktický dotaz (PDF, 31.2 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

12.12.2014 09:38

Ing. Růžena Klímová
Jak postupovat v případě Dohody po zahájení insolvenčního řízení ke srážkám ze mzdy, kdy je potřeba uhradit příspěvek zaměstnance najídlo, telefony, použití vozidla k soukromým účelům?
Je platná tato dohoda, nebo je nutno tyto úhrady platit zaměstnavateli v hodotovosti do pokladny?
To se dozvíme v dotazu z praxe, na který odpovídala Ing. Růžena Klímová.

PLATÍ pro rok 2014

Dotaz se týká dohod od zahájení insolvenčního řízení – jedná se o úhrady stravného, telefony, použití vozidla pro soukromé účely, příspěvky odborové organizaci, podpůrnému fondu dělníků a úředníků, úhrada měsíčního příspěvku zaměstnance (účastníka) penzijního spoření.

 

a)    Naši zaměstnanci se stravují v závodní jídelně, stravné je jim sráženo ze mzdy (resp. zbytku mzdy po odečtení všech zákonných srážek, exekucí apod.) na základě jimi podepsaného souhlasu se srážkou (podpis vždy při zahájení pracovního poměru). Dočetli jsme se, že v případě zahájení insolvenčního řízení (názor byl odvolán na § 104 odst. 1 písm. d) insolvenčního zákona) nesmíme tyto srážky provádět a zaměstnanec musí tedy stravenky hradit v hotovosti do pokladny.

(Dle našeho názoru, pokud stravné nesrazíme, začne zaměstnanci vznikat nový dluh, protože pravděpodobnost, že zaplatí v hotovosti v pokladně, se blíží nule.)

Podle našeho názoru není rozdíl mezi tím, jestli zaměstnanci na účet pošleme nižší částku (o platbu stravenek) a tím, že pošleme částku vyšší a zaměstnanec následně půjde do banky vyzvednout peníze a stravné uhradí v naší pokladně?

 

Odpověď:

Od roku 2014  je v § 109  zákona č. 182/2006 Sb. nové písm. d),  které nedovoluje ...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace