Zdanění licenčních poplatků

Dobrý den, moc prosím o pomoc při platbě provedené do spojených arabských emirátů. Jedná se o platbu licenčních poplatků subjektu v ČR rezidentovi v SAE. V SZDZ se píše, že zdanění může být jak v ČR tak v SAE. To znamená, že si může společnost vybrat, zda zde zdaní? Nebo je zde povinnost srážkové daně ve výši 10%? Mnohokrát předem děkuji.. vůbec si nevím rady :-(

Iva
Iva

Vloženo: 5.1.2019 10:19
Počet příspěvků: 1

Diskuze

  • doc. Mgr. Ing. Karel Brychta, Ph.D.
    doc. Mgr. Ing. Karel Brychta, Ph.D.

    Vážená paní Ivo,

    předpokládám, že subjekt v ČR je daňovým rezidentem ČR - to je klíčová skutečnost pro správné posouzení zdaňování příjmu daňového nerezidenta z licenčního poplatku ze zdrojů na území ČR. Níže uvedený rozbor a řešení platí při splnění této podmínky.

    Čl. 10 odst. 2 příslušné SZDZ se SAE dává ČR právo tento příjem podrobit dani - je to tedy MOŽNOST DANÁ STÁTU, nikoliv daňovému subjektu. Subjekt si v žádném případě nevybírá!

    To, zda si ČR přeje daný příjem podrobit dani, je vyjádřeno tím, že příslušný příjem je či není uveden v § 22 zákona o daních z příjmů. Toto ustanovení obsahuje taxativní (úplný) výčet příjmů daňových nerezidentů ze zdrojů na území ČR - pokud bychom příslušný příjem nerezidenta ve výčtu nenašli, pak by to znamenalo, že takový příjem nerezidenta v ČR nebude podléhat dani.

    Blíže typ licenčního poplatku nespecifikujete, tudíž uvádím širší výčet:

    - § 22 odst. 1 písm. g) bod 1. (tzv. průmyslové licenční poplatky);
    - § 22 odst. 1 písm. g) bod 2. (tzv. kulturní licenční poplatky);
    - § 22 odst. 1 písm. g) bod 5. (speciální kategorie průmyslového licenčního poplatku - příjmy z užívání movité věci nebo její části umístěné na území České republiky).

    Správně uvádíte, že se na daný příjem před výplatou aplikuje institut srážkové daně - blíže viz příslušná ustanovení § 22 ve vazbě na § 36 zákona o daních z příjmů (pro další povinnosti viz zejména § 38d zákona o daních z příjmů). Smlouva o zamezení dvojího zdanění se SAE pak stanoví limit (maximální sazbu daně = strop daně).

    Typ licenčního poplatku jste nespecifikovala, tudíž ještě upozorním na skutečnost,
    že u úplaty z titulu finančního leasingu stanoví zákon o daních z příjmů sazbu srážkové daně ve výši 5 %. Smlouva o zamezení dvojího zdanění stanoví "pouze" strop - tzn., že v případě úplat z titulu finančního leasingu by se použila sazba 5 %, která splňuje podmínku "daň takto uložená nepřesáhne 10 % hrubé částky licenčních poplatků".

    Jenom pro úplnost uvádím, že srážka se provádí z brutto příjmu.

    Odpověď je poněkud obšírnější, ale snad Vám někdy poslouží i jako obecnější vodítko :-).

    Karel Brychta




    13.1.2019 15:43
Přidat komentář můžete jako zdarma registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace