PŘISPĚLI JSME 90666 Kč – DĚKUJEME...

Zdanění ovládané zahraniční osoby aneb zisky spřízněných osob do Česka od zdaňovacího období začínajícího 1. 4. 2019 a později

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Zdanění ovládané zahraniční osoby aneb zisky spřízněných osob do Česka od zdaňovacího období začínaj (PDF, 129.9 kB)

Autor Ing. Pěva Čouková 

Sdílí Codexis 12.8.2019 18:55

Ing. Pěva Čouková
Možná konec „Daňových rájů“? Změna v podobě zdanění ovládané zahraniční společnosti čeká na vyjmenované české firmy, které vlastní společnosti v zahraničí, od zdaňovacího období začínajícího 1. 4. 2019 a později. Více k danému tématu se dozvíte v článku paní Pěvy Čoukové.
Jak bude definováno ovládání zahraniční společnosti?
Co znamená nový termín podstatná hospodářská činnost?
To a více se dozvíte v článku.

Petra

PLATNÉ od 01.04.2019

1. Úvod

Možná konec „daňových rájů“? Uvidíme, co hlava českého daňového poplatníka vymyslí…

Určitě bude prima, když se příjmy ze zdrojů v naší republice dostanou do naší kapsy neboli do státního rozpočtu.

Změna v podobě zdanění ovládané zahraniční společnosti čeká na vyjmenované české firmy, které vlastní společnosti v  zahraničí. Tuto změnu najdeme jednak v novele zákona o daních z příjmů č. 80/2019 Sb., konkrétně v novém znění § 38fa ZDP a je účinná od zdaňovacího období začínajícího 1. 4. 2019 a později, a jednak v evropské směrnici – SMĚRNICE RADY (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbaní se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu, tzv. směrnice ATAD (Anti Tax Avoidance Directive), která vstoupila v platnost 1. 1. 2019.

Podle tohoto ustanovení budou postupovat české společnosti, které mají ovládanou zahraniční společnost (Článek 7 směrnice ATAD), tzv. CFC (Controlled foreign corporation).

2. Základní princip

(§ 38fa odst. 1, 6, 8, 9, 10 ZDP účinného pro zdaňovací období začínající 1. 4. 2019 a později)

Pro účely daní z příjmů se na činnost ovládané zahraniční společnosti a nakládání s jejím majetkem, ze kterých plynou zahrnované příjmy, hledí, jako by byly uskutečněny ovládající společností na území České republiky k okamžiku skončení zdaňovacího období ovládané zahraniční společnosti v zahraničí.

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :