2013 - 02 Změna pracovního poměru u důchodce

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Ke stažení

  • Dotaz 2013 - 02 (PDF, 36.4 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

2.1.2013 16:06

Ing. Růžena Klímová

PLATÍ pro rok 2013

Zaměstnanci byl přiznán starobní důchod k 18. 12. 2012, zaměstnání není přerušeno a zaměstnanec nadále pracuje v naší organizaci. Pokud s ním bude uzavřena nová pracovní smlouva na dobu určitou nebo neurčitou, lze zaměstnanci nechat stávající průměr pro náhradu mzdy a pro nemocenské dávky, anebo je nutné udělat dodatek k pracovní smlouvě, aby průměry byly zachovány?

 

Odpověď:

Postup týkající se stanovení rozhodného období u dávek nemocenského pojištění je ve zmíněném případě lhostejný. Znamená to, že pokud bude se zaměstnancem skončen pracovní poměr jeden kalendářní den a následující kalendářní den bude uzavřen nový pracovní poměr, nebo bude stávající pracovní poměr změněn z doby neurčité na dobu určitou formou dodatku k pracovní smlouvě, bude se pro účely nemocenského pojištění tato skutečnost považovat podle zákona č. 187/2006 Sb., za nepřerušené pojištění. Pokud však mezi ukončením pojištěného zaměstnání a novým pojištěným zaměstnáním stejného druhu (starý pracovní poměr a nový pracovní poměr) bude alespoň jediný volný kalendářní den, bude se jednat o vznik nového zaměstnání, kde také vzniká počátek nového rozhodného období - nástup zaměstnance do zaměstnání.

V případě stanovení průměrného výdělku pro pracovněprávní účely je tomu jinak. Zákoník práce upravuje postup při stanovení průměrného výdělku v § 351 až 362 ZP. Rozhodným obdobím je (až na některé výjimky – např. u dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce) předchozí kalendářní čtvrtletí. Bude-li pracovní poměr změněn dodatkem k pracovní smlouvě z doby neurčité na dobu určitou, rozhodným obdobím bude příslušné předchozí kalendářní čtvrtletí. Dojde-li k ukončení pracovního poměru a ke vzniku nového, pak je nutné stanovit rozhodné období stejně jako v případě nového zaměstnání.

Pokud se týká nároku na dovolenou (viz § 16 odst. 2 ZP), platí, že za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje skutečnost, kdy mezi ukončením jednoho pracovního poměru a vznikem nového pracovního poměru u téhož zaměstnavatele není žádný den, v nichž by některý z uvedených pracovních poměrů netrval. Pokud by mezi pracovními poměry byla sobota, neděle či svátek, bude se jednat o nepřerušené zaměstnání pro účely nároku na dovolenou. Pro náhradu mzdy za dovolenou však bez výjimky platí ustanovení § 351 až 362 ZP. Jakým způsobem bude zaměstnavatel postupovat, je jen v jeho kompetenci.

Pro zobrazení odpovědi si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace