Změna účetního období - účetní a daňový postup

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Změna účetního období - účetní a daňový postup (PDF, 130.5 kB)

Autor Ing. Otakar Machala QUD

9.3.2015 08:51

Ing. Otakar Machala QUD
Změna účetního období je v životě podnikatelských subjektů obvykle výrazným mezníkem často spojeným např. se změnou majitele nebo se změnou předmětu podnikání. Jedná se v principu o změnu účetní, která ovšem může mít i podstatné daňové důsledky. V článku Ing. Otakara Machaly se proto zaměříme nejprve na postup a podmínky realizace změny účetního období podle účetních předpisů a následně na souvislosti takové operace z pohledu daní z příjmů jak u fyzických, tak u právnických osob.

PLATÍ pro rok 2015

Úvod

Změna účetního období je v životě podnikatelských subjektů obvykle výrazným mezníkem často spojeným např. se změnou majitele nebo se změnou předmětu podnikání. Jedná se v principu o změnu účetní, která ovšem může mít i podstatné daňové důsledky. V článku se proto zaměříme nejprve na postup a podmínky realizace změny účetního období podle účetních předpisů a následně na souvislosti takové operace z pohledu daní z příjmů jak u fyzických, tak u právnických osob.


Varianty účetního období

Ustanovení § 3 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále ZÚ), vymezuje účetní období jako 12 po sobě jdoucích (kalendářních) měsíců. Takto stanovené účetní období se může shodovat s kalendářním rokem, a potom platí, že účetním obdobím je kalendářní rok. Případně se s kalendářním rokem shodovat nemusí, a takové účetní období označujeme jako tzv. hospodářský rok. Účetní období však může být i kratší nebo delší než 12 měsíců v případě období bezprostředně předcházejícího změně účetního období z kalendářního na hospodářský rok a obráceně, nebo jen delší než 12 měsíců, a to v případě:

  • vzniku účetní jednotky v období 3 měsíců před koncem kalendářního roku,
  • zániku účetní jednotky v období 3 měsíců po skončení kalendářního roku nebo hospodářského roku,
  • stanoví-li ZÚ nebo zvláštní právní...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace