Změny v potvrzeních o zaměstnání u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr

28.6.2021 08:08 - zdroj: Státní úřad inspekce práce

Dne 23. 6. 2021 jsme zveřejnili Zpravodaj Státního úřadu inspekce práce č. 2 z letošního roku. Dnes bychom se k tomuto zpravodaji vrátili již naposledy a upozornili na článek, který se týká zápočtových listů u dohod o provedení práce.
Aktualitu připravila Dáša

Podle ustanovení § 313 odst. 1 zákoníku práce ve znění do 29. 7. 2020 byl zaměstnavatel povinen zaměstnanci vydat potvrzení o zaměstnání obsahující příslušné údaje uvedené ad a) až f) tohoto ustanovení vždy při skončení pracovního poměru i při skončení dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Bylo tedy nutné vydat potvrzení o zaměstnání bez výjimky ve všech těchto případech. Zákon č. 285/2020 Sb. poskytl v tomto ohledu zaměstnavatelům jistou úlevu, neboť od 30. 7. 2020 nabylo účinnosti následující znění ustanovení § 313 odst. 1: „Při skončení pracovního poměru nebo právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce, pokud dohoda o provedení práce založila účast na nemocenském pojištění podle jiného právního předpisu[…] anebo pokud byl z odměny z této dohody prováděn výkon rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy[…] je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm […].“

Výjimku z povinnosti vydat potvrzení o zaměstnání tak stanovil zákonodárce pro případy dohody o provedení práce za situace, že tato dohoda nezaložila účast na nemocenském pojištění podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, tj. pokud na základě dohody o provedení práce bylo dosaženo příjmu nižšího než 10 000 Kč, a to i kumulativně při existenci více dohod o provedení práce u téhož zaměstnavatele. Současně je také nutné, aby z odměny z dohody o provedení práce nebyl prováděn výkon rozhodnutí či výkon exekuce srážkami ze mzdy. Je tak možno lapidárně shrnout, že povinnost vydání potvrzení o zaměstnání byla zrušena v případě dohod o provedení práce s nízkým příjmem nezatíženým exekuční srážkou. V případě dohody o pracovní činnosti ke kýženému zmírnění povinnosti zaměstnavatele nedošlo. Proto je zaměstnavatel povinen zaměstnanci potvrzení o zaměstnání nadále vydat i v případě, že nedojde k založení účasti na nemocenském pojištění a ani nedochází k výkonu rozhodnutí či exekuci srážkami ze mzdy. Rovněž beze změny pak zůstala povinnost zaměstnavatelů vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání při skončení pracovního poměru, což v praxi zaměstnavatelům, s výjimkou včasnosti provedení a doručení, zpravidla nečiní potíže.

Ke zmírnění povinnosti vydání zápočtového listu došlo toliko v případě dohody o provedení práce za splnění podmínek stanovených zněním § 313 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění od 30. 7. 2020, ve vztahu k dohodám o pracovní činnosti ke změně nedošlo.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :