Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí (PDF, 265.6 kB)

Autor Ing. Věra Engelmannová 

30.10.2020 20:15

Ing. Věra Engelmannová
V § 32 zrušeného zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, bylo uvedeno, že daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je poplatník povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad. Zcela netypicky zde nezáleželo na právních účincích vkladu, ale na provedení vkladu. Všechna provedení vkladu od 1. 12. 2019 jsou tedy osvobozena, bez ohledu na právní účinky vkladu. Právní účinky vkladu, to je obvykle den podání návrhu na katastrální úřad, to je den uskutečnění účetního případu, to je obvykle den uskutečnění zdanitelných plnění pro DPH a také obvykle den přechodu vlastnictví pro ZDP.
Tento den tedy v tomto případě nerozhoduje, rozhoduje den provedení vkladu. To je snad nejdůležitější pro pochopení, kdo daň ještě platit musí, a kdo už ne. Více podrobností v článku. Zvláštní loučení s letitou daní… Sama jsem zvědavá, jak se bude hýbat trh s nemovitostmi, za mne zejména v oblasti vkladů do obchodních společností.
Osobně děkuji paní Věrce Engelmannové za všechny její přednášky, které byly vždy skvělé! Věřím, že najdeme společné téma někde jinde. Přeji paní ředitelce hodně štěstí a také zdraví.
S vděčností

Pěva

PLATNÉ od 26.09.2020

Zákon č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy, (dále jen „zákon č. 386/2020 Sb.“) zrušil s účinností od 26. 9. 2020 v plném rozsahu daň z nabytí nemovitých věcí.

1. Zdanění převodu nebo nabytí vlastnického práva k nemovitému majetku v souvislostech

Nejenom v současnosti, ale i v dávné historii vybírala obvykle vláda nebo panovník poplatky nebo daně z ležícího nemovitého majetku (daň z nemovitých věcí) a z převodu vlastnického práva k nemovitému majetku (daň/poplatek z převodu nebo nabytí nemovitých věcí). Většina států Evropské unie se tímto pravidlem řídí a velmi často zdaňuje nabytí majetku i v rámci rodiny, například darováním nebo děděním. Převod vlastnictví k nemovitým věcem se z 26 států zdaňuje celkem ve 20 zemích, přičemž v šestnácti z nich je poplatníkem daně nabyvatel. Z uvedeného je zřejmé, že daň z nabytí nemovitých věcí byla oprávněně součástí daňového systému, a to jako daň s jednou velkou výhodou. Správce daně totiž zná téměř 100 % případů, ve kterých vznikl předmět daně, a díky tomu zná i okruh poplatníků. Inkaso na dani z nabytí nemovitých věcí v loňském roce činilo téměř 14 miliard, přičemž se jednalo o stabilní příjem státního rozpočtu s mírně rostoucí tendencí.

Daň z nabytí nemovitých věcí upravovalo s účinností od 1. 1. 2014 zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákonné opatření“), přičemž daň z nabytí nemovitých věcí nahradila daň z převodu nemovitostí vybíranou od roku 1993, když zároveň daň dědická a daň darovací přešly pod daň z příjmů. Na rozdíl od většiny evropských států je v České republice od roku 2014 plně osvobozeno nabytí majetku děděním. Bezúplatné nabytí majetku (darování) je osvobozeno od daně z příjmů u osob, které patří do nejbližší a širší rodiny. 

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK O ZRUŠENÉ DANI Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ?

 PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Vzdělávací program DAŇOVÝ SPECIALISTA online, VII. ročník

Ing. Věra Engelmannová zde pro Vás má z daň z nabytí nemovitých věcí – 
velmi podrobně v rozsahu 8 vyučovacích hodin.

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ JEN ČLÁNKY

Doporučuji pro články balíček SILVER… informace o členství zde.

Získáte tyto články k problematice od Ing. Věry Engelmannové, a mnoho dalších článků:

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VÍC A MILUJÍ VIDEA

Pokud půjdete do balíčku GOLD (informace o členství zde), tak na Vás čekají:

  PRO TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ KNIHY

Komentář k majetkovým daním, dani silniční a dani spotřební s příklady 2020

Objednávejte zde.

Kupte si balíček SILVER a přejděte bez doplatku do balíčku GOLDPro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423

Krásné dny…

Pěva

Kdo jsem?

Pěva Čouková, zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR

Více o mně:

www.pevacoukova.cz

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace