PŘISPĚLI JSME 88321 Kč – DĚKUJEME...

Aktuálně k souběhu funkcí jednatelů a členů představenstev

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Souběh funkcí jednatelů a představenstev (PDF, 124.8 kB)

Autor Ing. Pavel Běhounek 

Sdílí Codexis 17.5.2011 09:33

Ing. Pavel Běhounek
Nejvyšší správní soud (NSS) dne 9.12.2010 svým rozhodnutím 3 Ads 119/2010 - 58 potvrdil rozhodnutí správy sociálního zabezpečení, která neuznala, že by pracovní smlouva jednatele sjednaná na pozici ředitele založila účast na nemocenském pojištění. Uvedený rozsudek byl dokonce již potvrzen i nálezem Ústavního soudu, který 21.4.2011 usnesením III. ÚS 184/11 odmítl ústavní stížnost podanou v dané věci.

PLATÍ pro rok 2011

Problematika souběhu funkcí s pracovním poměrem není žádným novým problémem a již v minulosti se jí zabýval Nejvyšší soud (NS) a NSS „pouze“ přenesl závěry z judikatury NS o neplatnosti pracovních poměrů sjednaných s jednateli na pozice ředitelů do roviny veřejného práva. Zveřejnění informací o rozhodnutí NSS v médiích se zasloužilo o zvýšený zájem o téma souběhu funkcí. Tento článek stručně shrnuje některá základní pravidla pro odměňování jednatelů a členů představenstev (není-li důvod pro jejich rozlišení, jsou dále označeni jako „statutárové“) a upozorňuje na reakce veřejné správy včetně připravovaných legislativních změn.

Postavení statutárů

Postavení jednatelů k jejich s.r.o. má z pohledu obchodního práva spoustu shodných znaků s postavením členů představenstev k a.s., např. v otázce náplně výkonu funkce nebo v otázce odpovědnosti.

 Určitým rozdílem je, že u s.r.o. je podle § 133 OBCHZ statutárním orgánem jeden nebo více jednatelů (jednatel tedy není členem statutárního orgánu) – naproti tomu u a.s. je představenstvo podle § 191 kolektivním orgánem složeným...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace