Články

Podkategorie (1405)

FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 131Následující

Judikáty nejvyššího správního soudu, nejvyššího soudu a nález ústavního soudu z posledního období

Autor Ing. Ivana Pilařová

Ing. Ivana Pilařová

Nové Audio nahrávka23.1.2020 20:42 | Judikáty zmíněné v článku Ivany Pilařové tradičně máte automaticky zařazeny do judikátů Účetního Portálu, a to podle jednotlivých zákonů a paragrafů.
Snad nejvíce mne překvapil judikát, který řeší technické zhodnocení prováděné současně s opravou se závěrem, že vše má být technickým zhodnocením. K tomuto tématu se ještě určitě vrátíme, protože to není jediný judikát, který problematiku řeší. Když si představím řešení v praxi, znamená to, že bychom postupem uvedeným v judikátu nadhodnotili vlastní kapitál. A to není správné. Právě u klienta řeším něco podobného ve významných částkách. Celá akce cca 12 milionů, z toho opravy 4 miliony a technické zhodnocení 8 milionů. 4 miliony v nákladech opravdu významně ovlivňují vlastní kapitál.
Ve vzácné knize pana PhDr. Milana Skály – Zvláštnosti zdaňování nemovitých věcí z roku 2015 je uvedeno, že výdaje na „smíšenou stavbu“ neboli stavbu, kde se objevuje technické zhodnocení i oprava, dělit lze. Více na str. 123 uvedené knihy. Jak to uděláte u Vašeho klienta? Můžete přemýšlet, případně psát svoje názory.
P.
www.pevacoukova.cz

„Compliance with st“ – 21. lekce angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic

Autor Ing. Vladimír Zdražil

Ing. Vladimír  Zdražil

Nové Audio nahrávka23.1.2020 20:10 | Víte, kdo je to „„compliance officer“? A co je to „compliance test“? A uměli byste anglicky říct „Průběžně pracujeme s dodavateli na tom, abychom měli všechny produkty srovnatelné“? Projděte si 21. lekci angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic pana Vladimíra Zdražila včetně nahrávky a vše se dozvíte.

Jana

K metodice přezkoumání hospodaření v oblasti plnění příjmů a výdajů rozpočtu – 2. část

Autor Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Nové22.1.2020 18:09 | Možná jste auditor, který chce přijmout zakázku na „Přezkoumání hospodaření obce případně dobrovolného svazku obcí“. Možná na druhé straně a jste obec, která chce více porozumět, co všechno musí auditor splnit při přezkoumání. Možná chcete odejít od přezkoumání krajským úřadem, které je zdarma a chcete si vyzkoušet práci auditora. Každá obec a dobrovolný svazek obcí jsou oprávněny požádat o přezkoumání krajský úřad do 30. června každého kalendářního roku, anebo v téže lhůtě příslušnému úřadu oznámí, že se rozhodly zadat přezkoumání auditorovi nebo auditorské společnosti.
Přinášíme Vám pokračování článku k metodice přezkoumání hospodaření od paní Martiny Smetanové, kde naleznete praktické pomůcky. Článek ukazuje nelehkou úlohu auditora v dnešní době. Platí totiž, jak je v článku uvedeno „Co není zdokumentováno ve spisu, jako by nebylo“. Pokud si objednáte jako obec nebo podnikatel auditora, bude hodně času věnovat právě spisu a jeho úplnosti. Jinak to však dnes nejde.

P.
www.pevacoukova.cz

Na co si dát pozor při sjednávání pracovního poměru

Autor JUDr. Jiří Gorčík

JUDr. Jiří Gorčík

Nové Audio nahrávka21.1.2020 17:40 | Měla by být pracovní náplň součástí pracovní smlouvy? Jak pro účely cestovních náhrad stanovit pravidelné pracoviště, když je místem výkonu práce například celý kraj? Na co si dát pozor při sjednávání zkušební doby u krátkých pracovních poměrů? Vznikne pracovní poměr i v případě, že nebyla uzavřena písemná pracovní smlouva? A kdo uhradí vstupní lékařskou prohlídku? Odpovědi na tyto otázky budete znát po přečtení článku JUDr. Jiřího Gorčíka.

Jana

Na co nezapomenout ve smlouvě o převodu akcií nebo podílu s rozhodčí doložkou

Autor Mgr. Ing. Martin Lukáš , JUDr. Michaela Koblasová, Ph.D.

Mgr. Ing. Martin Lukáš JUDr. Michaela Koblasová, Ph.D.

Nové Audio nahrávka20.1.2020 15:36 | Běžnou smlouvou je dnes smlouva o převodu podílu, případně převod akcií. Ústavní soud rozhodl o případu, který se jeví, jako ze „špatného snu“.
Předpokládám, že tento článek je zejména pro nás „neprávníky“. Určitě jste už slyšeli o rozhodčích doložkách smluv, které navazují na zákon o rozhodčím řízení. Stačí si na google zadat výhody rozhodčích doložek a najdete především důvod – rychlejší vyřízení sporu a s tím související nižší finanční náklady. Právě příslib rychlejšího vyřešení sporu může být důvodem, že rozhodčí doložku sepíšeme.
Nicméně případ řešený Ústavním soudem ukazuje, že je potřeba si na tyto doložky dát pozor. Příběh zde je nespravedlivý a neuvěřitelný. Nicméně další skutečností je to, že spory bez rozhodčích doložek jsou u nás v ČR vyřešené za roky až desetiletí. A to už je obvykle pozdě, mnohdy subjekt sporu „nepřežije“, pokud jde o větší sporné částky. To známe třeba z problematiky zajišťovacích příkazů.

P.
www.pevacoukova.cz

„Paragraph“ – 20. lekce angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic

Autor Ing. Vladimír Zdražil

Ing. Vladimír  Zdražil

Nové Audio nahrávka16.1.2020 21:12 | V dnešní lekci angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic od pana Vladimíra Zdražila se naučíme, že český „paragraf“ a anglický „paragraph“ mají odlišné významy. A taky zjistíme, co přesně znamená věta „With respect to the content of a new section included into the act, this paragraph needs to be reworded.“ Opět nechybí ani nahrávka autora.

Jana

Změny ve výpočtu exekučních srážek ze mzdy od 1. 1. 2020

Autor Ing. Růžena Klímová

Ing. Růžena Klímová

Nové16.1.2020 10:00 | Dnešní článek od paní ing. Růženy Klímové Vás seznámí s aktuálními změnami ve výpočtu exekučních srážek ze mzdy, a to i prostřednictvím několika příkladů.
Víte, jak vysoká je od 1. 1. 2020 nezabavitelná částka, která musí být povinnému vyplacena při provádění exekučních srážek z jeho mzdy? A víte, od čeho je odvozena? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek naleznete v článku.

Jana

K metodice přezkoumání hospodaření v oblasti plnění příjmů a výdajů rozpočtu – 1. část

Autor Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Nové16.1.2020 07:00 | Pokud jste auditoři, kteří provádíte tzv. přezkum hospodaření podle zákona o přezkoumání, hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí, právě pro Vás je tento vzácný článek od paní Martiny Smetanové, která je specialistkou na přezkumy obcí. Článek bude určitě zajímavý i pro všechny účetní na obcích.
Jsou zde seřazeny vybrané oblasti, které auditor kontroluje. Zaujalo mne riziko auditora při nesouladu střednědobého výhledu rozpočtu a schváleného rozpočtu na daný rok. K zákazu kompenzace rozpočtové skladby bych připomněla, že jsou i položky např. v podskupině 515 – Nákup vody, paliv a energie, kde se kompenzace provádí. Je prostě dobré znát rozpočtovou skladbu.
Víte, že všechny předpisy uvedené v článku máme na Účetním Portále pro Vás k dispozici v aktuálním znění?

P.
www.pevacoukova.cz

Minimální mzda a co se z ní odvozuje, zaručená mzda 2020

Autor Ing. Pěva Čouková

Ing. Pěva Čouková

Nové15.1.2020 20:47 | Minimální mzda byla od 1. 1. 2020 zvýšena na 14 600 Kč. V následujícím článku paní Pěvy Čoukové, který je současně jedním z mnoha našich přehledů (viz sekce Přehledy, podsekce V. Mzdová problematika, přehled č. 3), naleznete informace o tom, co vše se od minimální mzdy odvíjí, návod na to, jak odvodit konkrétní sazby na hodinu podle stanovené týdenní pracovní doby a připomeneme si, že je nutné dodržovat nejen mzdu minimální, ale především mzdu zaručenou. Bez zajímavosti není ani tabulka zachycující vývoj výše minimální mzdy od roku 1991.

Jana

Změny náhrad cestovních výdajů s účinností od 1. 1. 2020

Autor JUDr. Marie Salačová

JUDr.  Marie Salačová

Nové Audio nahrávka14.1.2020 22:08 | Už jste zaznamenali, že vyhláška MPSV ČR nově stanovuje i průměrnou cenu za 1 kilowatthodinu elektřiny pro vozidla na elektromotory? A že nová vyhláška MF ČR pamatuje i na zaměstnance, kteří jsou vysíláni na pracovní cesty do Karibiku na Svatý Martin? S těmito i dalšími změnami náhrad cestovních výdajů od 1. 1. 2020 vás seznámí článek paní Marie Salačové.
Jana

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace