Články

S BALÍČKEM SILVER ZÍSKÁTE VŠECHNY ČLÁNKY

Podkategorie (1945)

FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 179Následující

Dotaz – prohlubování kvalifikace a vyúčtování cestovného

Autor JUDr.  Marie Salačová 

JUDr.  Marie Salačová

Nové20.5.2022 23:10 | Je možné poplatek za atestační zkoušku v rámci pracovní cesty za účelem prohlubování kvalifikace uznat jako nutný vedlejší výdaj této pracovní cesty? Na dotaz z praxe odpovídá v následujícím článku paní Marie Salačová.

Jana

Přelomový judikát mění odškodnění za pracovní úrazy. Lidé dostanou více

Autor  Vindicia s. r. o. 

Nové20.5.2022 22:50 | Fyzické osoby – zaměstnanci, kteří utrpěli pracovní úraz, získávají výrazně nižší odškodnění oproti odškodnění u ostatních fyzických osob. Dochází tím k porušování principu rovnosti v právech. Následující článek nás seznámí s rozhodnutím Ústavního soudu, které otevřelo prostor pro spravedlivější řešení kompenzací za pracovní úrazy.

Jana

Dotaz – cesty jednatele z bydliště do sídla firmy

Autor JUDr.  Marie Salačová 

JUDr.  Marie Salačová

Nové20.5.2022 22:44 | V následujícím článku paní Marie Salačová bude odpovídat na dotaz týkající se možnosti parkování firemního automobilu v místě bydliště jednatele a možnosti sjednat s jednatelem místo výkonu práce tak, aby cesty z bydliště do sídla firmy byly cestami pracovními.

Jana

Sociální pojištění

Autor Ing. Olga Krchovová 

Ing. Olga Krchovová

Nové20.5.2022 18:35 | Přinášíme Vám podrobný příspěvek paní Olgy Krchovové na téma sociální pojištění, jenž je současně ukázkou z naší publikace Průvodce mzdovou problematikou 2022, která je, stejně jako následující článek, protkána řadou příkladů. Příklady pro Vás samostatně zavěšujeme i na Účetním Portálu / sekce Příklady.

Jana

Čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené

Autor JUDr. Michael Košnar 

JUDr. Michael Košnar

Nové20.5.2022 16:19 | Nová koncepce dovolené účinná od 1. 1. 2021 byla již předmětem řady článků. Na nadcházejících řádcích se tak budeme zabývat poměrně specifickým problémem, a to čerpáním dovolené na žádost zaměstnankyně bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Zejména si pak na modelových příkladech ukážeme výpočet dovolené, jež by měla být takto určena k čerpání. Jedná se totiž o častý předmět dotazů ze strany personalistek i samotných zaměstnankyň, čemuž se ani nelze příliš divit, neboť mnohdy opravdu nejde o lehké počítání.

Michael Košnar

Obecně uznávané zásady účtování od Pěvy

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

Nové Sdílí Codexis12.5.2022 14:53 | Obecně uznávané zásady účtování jsou absolutní základ pro správné zachycení účetních případů v účetní závěrce. A když je správně účetní závěrka, máme správnou základnu pro daň z příjmu. Můžete se inspirovat mým seřazením 14 zásad. Všechny jsou důležité, ale já bych dala největší důraz na zásady 7–10, které řeší to, co patří a co nepatří do účetní závěrky konkrétního účetního období. Povšimněte si také zásady 0 – Ekonomická podstata transakce, která není zakomponována do naší legislativy, nicméně je v evropské směrnici a můžeme se jí domáhat.
Těšíme se na nový zákon o účetnictví, který by se měl brzy objevit mezi vládními návrhy a má platit od 1. 1. 2024. Tak uvidíme, co opravdu uvidíme. Zatím máme oficiálně k dispozici jen Návrh věcného záměru zákona o účetnictví.

P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s. ®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR ®
členka Výkonného výboru KA ČR ®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

Kryptoměny a daně – stručný přehled z pohledu právnických i fyzických osob

Autor ing. Lenka Zachardová 

ing. Lenka Zachardová

Nové10.5.2022 22:01 | Co jsou a nejsou kryptoměny účetně a daňově, se nějakým způsobem projasňuje. Přesto zůstává mnoho otazníků. Například: Jak znalec ocení podle oceňovacího zákona nákup a prodej zboží za kryptoměnu, jak uvádí nová informace GFŘ? Jak budeme oceňovat v Kč hodnotu kryptoměny při směně za naši měnu, když nejsou uvedeny na lístku ČNB a kryptoměny nejsou penězi? Co znamená přepočet přes třetí měnu konkrétně?
Přesto je určitě dobré, že vyšla Informace k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami (např. bitcoin) a tento článek Lenky Zachardové z této informace vychází. Doplňujeme za Účetní Portál v příloze další důležité dokumenty ke kryptoměnám.
Pro účely daně z přidané hodnoty je nezbytné nahlížet na kryptoměny ve smyslu rozsudku SDEU C-264/14 Skatteverket v. David Hedqvist tak, že představují alternativní platební prostředky. Není stejný pohled na kryptoměny v DPH a v dani z příjmů. Už jsme si zvykli na tyto anomálie.
A účtování všech nakoupeních kryptoměn na účet zásob nezachycuje ekonomickou podstatu nákupu u mnoha účetních jednotek a je podle mne potřeba se nad vykázáním kryptoměn v účetní závěrce logicky zamyslet. Nicméně reálnou hodnotou je určitě oceňovat nebudeme, nejsou vyjmenovány v § 27 zákona o účetnictví.
P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s. ®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR ®
členka Výkonného výboru KA ČR ®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

Poplatník v paušálním režimu a paušální daň poplatníka – 2. část

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

Nové9.5.2022 20:22 | V druhé (závěrečné) části článku pana Ivana Macháčka naleznete sedm příkladů týkajících se podnikatelů v paušálním režimu v různých situacích – např. s příjmy se závislé činnosti, při rozhodování o vystoupení z paušálního režimu atd.

Jana

Poplatník v paušálním režimu a paušální daň poplatníka – 1. část

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

Nové7.5.2022 19:58 | Příspěvek zaměříme na objasnění rozdílu mezi pojmy „vstup do paušálního režimu“ podle § 2a ZDP a „daň je rovna paušální dani po skončení zdaňovacího období“ podle § 7a ZDP. Současně si ukážeme na příkladech různé situace, týkající se rozhodování podnikatelů v paušálním režimu dobrovolně vystoupit z paušálního režimu.

Ivan Macháček

DPH – nový postup obcí za služby v rámci odpadového hospodářství

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

Ing. Mgr. Olga Hochmannová

Nové7.5.2022 16:30 | Předkládáme Vám článek paní Olgy Hochmannové, ve kterém nás seznámí se závěry koordinačního výboru KDP ČR týkajícími se uplatnění DPH na služby poskytované obcemi autorizovaným obalovým společnostem. S těmito závěry souhlasilo i GFŘ a nově tedy tyto služby musí být předmětem daně.

Jana

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :