Články

S BALÍČKEM SILVER ZÍSKÁTE VŠECHNY ČLÁNKY

Podkategorie (1994)

FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 183Následující

Návrh tzv. transpoziční novely zákoníku práce je na začátku legislativního procesu

Autor Mgr. Zdeněk Schmied 

Mgr. Zdeněk Schmied

Nové6.10.2022 16:33 | Máte ještě zaměstnance? Kdo je má? Kdo je bude mít?
Navrhovaná povinnost podle připravovaného zákona (zatím v eKLEP) poskytovat vybraným zaměstnancům home office mi přijde jako výhoda opět jen na jednu misku vah ve vztahu ZAMĚSTNAVATEL – ZAMĚSTNANEC.
Z vlastní praxe vím, že home office je o vysoké důvěře, disciplíně a je to otázka času. Nemůže to být pro zaměstnavatele povinnost.
Firma musí fungovat, vydělávat a jet. Jinak „zkrachuje“.  Možná velké firmy to vidí jinak, ale já jako zástupce malých a středních firem vím, že to tak je.
Když jsem včera počítala pro potřebu mého online semináře míru zdanění (včetně pojistného) pro navrhovaná paušální pásma OSVČ, vycházely mi i sazby pod 10 % příjmů. Když porovnám zdanění zaměstnance, vím, že to, co zaplatí firma, a to, co dostane zaměstnanec, se blíží zjednodušeně k 50 % odvodů.
Nejsem si jistá, jestli toto může fungovat.
Možná to byl dobrý úmysl, ale aby někdo ty mámy s dětmi chtěl…
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Zdravotní benefity z hlediska daně z příjmů

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

Nové5.10.2022 23:54 | V článku ing. Ivana Macháčka mne velice zaujala pasáž s masážemi, kde kolega velmi vstřícně a konstruktivně ukazuje, jak poskytnout zaměstnancům a společníkům masáž, a to při zachování určitých daňových výhod, tj. osvobozené u zaměstnanců (§ 6 ZDP) a nedaňové u zaměstnavatele (§ 25 ZDP).
Někteří kolegové daňoví poradci jsou přísnější a „dodaňují“ všechny masáže od nezdravotnických zařízení, někteří kolegové jsou naopak mírnější a podle výkladu z Wikipedie považují masáž za rekreaci. Citace: Rekreace označuje čas nebo aktivitu, kterou lidé věnují aktivnímu nebo pasivnímu odpočinku, při němž regenerují svoje tělo nebo mysl.
Je tedy vidět, že na argumentaci záleží a přístupy správce daně pravděpodobně nebudou jednotné.
K benefitům máme na Účetním Portálu jeden z nejpropracovanějších přehledů a doporučujeme jej nepřehlédnout – Plnění poskytovaná zaměstnavatelem – benefity.
Přehled naleznete od letošního roku také v knize Daň z příjmů 2022 – vyřešené příklady.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Nezabavitelná částka se opět zvyšuje od 1. 10. 2022

Autor Ing. Růžena Klímová 

Ing. Růžena Klímová

Nové5.10.2022 22:01 | K 1. 10. 2022 vstoupilo v účinnost nařízení vlády č. 289/2022 Sb., kterým se letos již potřetí zvyšuje nezabavitelná částka pro srážky ze mzdy. Níže uvedené nové parametry se poprvé použijí při zúčtování mezd za říjen 2022. Vše potřebné naleznete v článku paní Růženy Klímové.
Jana

Jak je to se střetem zájmů v případě, kdy obec „soutěží“ zakázku, o kterou se uchází její vlastní společnost?

Autor Mgr. Jan Nevyjel 

Nové1.10.2022 23:34 | Nemalé množství obcí se může dostat do specifické situace střetu zájmů, ke které dochází v případech, kdy zadavatel zadává veřejnou zakázku své vlastní společnosti.
Jan Nevyjel

ZED – zjednodušená evidence dotací

Autor Ing. Monika Holušová 

Ing. Monika Holušová

Nové1.10.2022 22:58 | Novela rozpočtových pravidel (zákonem č. 484/2020 Sb.) přinesla mj. i nový informační systém pro sledování neinvestičních a dalších dotací – tzv. Zjednodušenou evidenci dotací (ZED). Cílem zavedení zjednodušené evidence je získání uceleného přehledu o všech dotacích a návratných finančních výpomocích poskytovaných ze státního rozpočtu.
Jana

DPH a výkon působností v oblasti veřejné správy

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

Ing. Mgr. Olga Hochmannová

Nové30.9.2022 23:40 | Přinášíme Vám příspěvek paní Olgy Hochmannové, který je ukázkou z publikace Komentář k dani z přidané hodnoty s příklady 2022. Dozvíte se v něm, které činnosti vykonávané veřejnoprávními subjekty jsou považovány za činnosti ekonomické. Text obsahuje i řadu odkazů na judikaturu ESD. Všechny níže uvedené judikáty naleznete na Účetním Portálu v záložce Judikatura (ucetni-portal.cz/judikatura/).
Jana

Režim přenesení daňové povinnosti u stavebních a montážních prací v praxi obcí

Autor Ing. Bc. Lenka  Zábojová 

Ing. Bc. Lenka  Zábojová

Nové30.9.2022 23:36 | Režim přenesení daňové povinnosti (RPDP) u obcí je „pandořina skříňka“. Kdy RPDP musí být, kdy naopak RPDP nesmí být.
Co se stane, když to uděláme nesprávně? A co když chceme přeúčtovat na jinou obec plátce DPH? Všechny odpovědi naleznete v našem článku Lenky Zábojové, za který velmi děkujeme. A děkujeme i za inspiraci k vnitřní směrnici pro DPH u obcí, která u nás vyústila v nový online seminář s paní Olgou Hochmannovou a se mnou, který pro Vás připravujeme na 23. 11. 2022.
Co je psáno, to je dáno. Souhlasíme.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Umíme v praxi řešit koeficienty podle zákona o dani z přidané hodnoty?

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

Nové30.9.2022 22:31 | Zjišťuji, že stále více obcí, měst, a dokonce krajských úřadů, plátců DPH neuplatňuje DPH z akcí, které realizuje.
Mají pocit, že mají právo si DPH neuplatnit a že je to pracné. Ale pozor, veřejná správa musí jednat jako správný hospodář. Nemůže nechat peníze ležet ladem, jakékoliv, tedy i z neuplatněného odpočtu DPH. Kdo neuplatňuje odpočet DPH, podle mne nepostupuje správně. A to už nerozvádím problém dotací, protože nejprve je třeba uplatnit DPH, a následně čerpat dotaci. Takže to může být u dotací časovaná bomba.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Příspěvková organizace a nadřízený orgán podle zákona o svobodném přístupu k informacím

Autor JUDr. RNDr. Jitka Jelínková, Ph.D.

JUDr. RNDr. Jitka Jelínková, Ph.D.

Nové30.9.2022 22:03 | Nedávné rozsudky Nejvyššího správního soudu, podle nichž po 1. lednu 2020 je nadřízeným orgánem ať již státní příspěvkové organizace nebo příspěvkové organizace územního samosprávného celku jako povinného subjektu podle zákona o svobodném přístupu k informacím Úřad pro ochranu osobních údajů, znamenají změnu oproti řešení této otázky před novelou provedenou zákonem č. 111/2019 Sb. Podle starší judikatury byla nadřízeným orgánem příspěvkové organizace územního samosprávného celku rada obce či kraje jako jejího zřizovatele.
Jitka Jelínková

Dotaz – použití soukromého vozidla na služební cestě

Autor JUDr.  Marie Salačová 

JUDr.  Marie Salačová

15.9.2022 21:54 | V dnešním příspěvku paní Marie Salačová odpovídá na otázky plynoucí z použití soukromého vozidla zaměstnance na pracovní cestě. Má zaměstnavatel povinnost prověřovat, zda má zaměstnanec uhrazeno havarijní pojištění? Jak postupovat v případě, že havarijní pojištění uhrazeno nemá a dojde k dopravní nehodě?

Jana

E-commerce Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :